Gada pirmajos septiņos mēnešos katrs Latvijas iedzīvotājs ir izdzēris vairāk nekā 18 litrus alkohola. Tā secināms no Valsts ieņēmumu dienesta datiem, kas uzrāda augošu vietējam patēriņam nodotā alkohola apjomu. Tomēr līdz ar pandēmijas diktēto ierobežojumu atcelšanu mūsu valstī apgriezienus uzņem arī nelegālā alkohola aprite.

Septiņos mēnešos patēriņam Latvijā nodoto alkoholisko dzērienu apmērs palielinājies par sešarpus procentiem salīdzinājumā ar pērno gadu. Tā liecina kārtējie Valsts ieņēmumu dienesta apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji. Iedzīvotāju iepirkuma grozos iegūluši vairāk nekā 37 miljoni litru alkohola. Dati uzrāda, ka kokteiļi dzerti mazāk, savukārt vīna, konjaka, degvīna tirgošana gājusi plašumā, sevišķi audzējot liķiera un viskija patēriņu.

Latvijā labi klājas arī nelegālajam rūpalam. Līdz brīdim, kad pieķer policija.mDace Kalniņa, Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes pārstāve, stāsta par oktobra sākumā Bauskas novadā uzietu nelegālā alkohola ražotni. Tur likumsargi uzgāja 225 litrus spirta un 408 litrus jau gatavu dzērienu.

Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldē, kas atbildīga par likumu ievērošanu no Jēkabpils līdz Tukumam, pērn deviņu mēnešu laikā sākti 69 kriminālprocesi par akcizēto preču nelikumīgu apriti. Šogad deviņos mēnešos tādu lietu ir jau 95 jeb par gandrīz trešdaļu vairāk. Šo statistiku gan ietekmē izmaiņas normatīvos, kas kriminālprocesus tagad ļauj sākt arī par cigarešu tirgošanu nelielos daudzumos.

Policija nelegālā rūpala aktivizēšanos un pieķeršanu saista ar divām lietām: labāku pašu izmeklētāju darbu, jo tas noteikts kā prioritāte, kā arī pandēmijas ierobežojumu atcelšanu, kā dēļ cilvēkiem kļuvusi brīvāka dzīve ar augošu vēlmi pēc nelegāliem un tādēļ lētākiem kairinātājiem. Un, lai gan ceļam robežas, pastiprināti tās sargājam un pat liedzam pārvietošanos, preces no divām pamata izcelsmes valstīm – Krievijas un Baltkrievijas – pie mums ieved arvien vairāk.

Robežsardzes Daugavpils pārvaldes pārstāvis pulkvežleitnants Igors Ostrovskis stāsta par pagājušajā nedēļā aizturēto mūsu pilsoni. Cigaretes kāds viņa sabiedrotais Latvijā ieveda vilcienā, visticamāk, paslēptas ogļu kravā, iepriekš sarunātā vietā izmeta, bet savācēju jau noķēra robežsargi. Par nelegālo preču izķeršanu uz robežas ir atbildīgs Valsts ieņēmumu dienests. Robežsargs Ostrovskis stāsta, ka preces mēdz noslēpt tā, ka ar skeneriem tās neizdodas fiksēt. Gadoties arī pašas tehnikas iziešana no ierindas, un tad trešo valstu ražojumus pie mums ievest vēl vieglāk.

Liela daļa ievesto preču paliek vietējā tirgū. Valsts policijas pārstāve Dace Kalniņa skaidro, ka būtiski sarucis no Krievijas ievesto nelegālo preču apjoms, bet Baltkrievijas ražojumi tirgū parādās arvien vairāk. Likumsargi atgādina, ka sods draud arī pircējiem, pie kuriem atrod, piemēram, astoņas cigaretes vai 50 mililitrus dzēriena.