Patēriņa kredītus izsniedz gan bankas, gan nebanku kreditētāji. Ja banku aizdevums vidēji ir 2000 eiro, tad nebanku kredīti ir mazāki – ap 500 eiro. Pieprasījums pēc patēriņa kredītiem samazinājās pagājušā gada ziemā, kad slēdza veikalus un neziņa par nākotni atturēja iedzīvotājus no lielākiem pirkumiem. Bet kopš marta, kad ekonomiskā situācija uzlabojās, atkal aug pieprasījums pēc kredītiem.

 

"Swedbank" Patēriņa finansēšanas jomas vadītāja Inese Anckalniņa stāsta – ja šī gada ziemā patēriņa aizņēmumu skaits samazinājās līdz 1,5 miljoniem eiro mēnesī, tad aktivitāte pieauga martā un ik mēnesi no jauna izsniegto aizdevumu skaits privātpersonām pārsniedza 2 miljonus eiro. Aktīvākie patēriņa kredīta ņēmēji ir iedzīvotāji vecumā no 26 līdz 35 gadiem, ar ienākumiem 1000 eiro mēnesī.

Akciju sabierība "Mogo" Latvijā piedāvā auto līzingu, auto kredītus un auto nomu. "Mogo Latvija" vadītājs Krišjānis Znotiņš stāsta, ka Covid pandēmijas laikā lietotu auto tirgus samazinājās par 14%, bet jaunu automašīnu tirgus – pat par 26%. Šobrīd tirgus aug un tipisks auto pircējs ir 35 gadus vecs vīrietis, kas pērk 9 līdz 16 gadus vecu automašīnu. Vidējais kredīta apjoms automašīnas iegādei ir 6000 eiro, to atmaksā 4 gados.

 

Patēriņa kredītus izsniedz arī 56 licencēti nebanku kreditētāji, kas veiksmīgi konkurē ar bankām tieši mazo aizdevumu jomā, patēriņa kredītus izsniedzot veikalos, piemēram, veļas mašīnas iegādei. Vidējā izsniegtā kredīta summa ir 527 eiro. Par šo gadu dati vēl nav, bet 2020. gadā nebanku kreditētāju izsniegto līdzekļu apjoms ir samazinājās par16,3%, sasniedzot 501 miljonu eiro. Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītāja Tīna Lūse stāsta, ka pēdējos gados veiktas izmaiņas vairākos normatīvajos aktos un līdz ar to stingrāk tiek pārbaudīta arī klientu maksātspēja.

Nebanku kreditētājus uzrauga PTAC un viņu apkopotie dati liecina, ka nebanku kreditētāju kredītportfeļa kvalitāte ir stabila jau 4 gadus un pērnā gada decembrī bez kavējumiem tika atdoti 90% kredītu.