Šī gada augustā būvmateriālu cenas, salīdzinot ar gadu iepriekš, palielinājās par 20,5%, savukārt, strādnieku darba samaksa nozarē pieauga par 10%. Tā liecina Centrālās statistikas pārvaldes jaunākie dati. Cenu sadārdzinājums un piegāžu kavēšanās, īpaši gada pirmajā pusē, bija liels izaicinājums visiem būvniekiem un daļa celtniecības līgumu tika pārskatīti, daļa līgumu tika lauzti. Šobrīd pasaulē jau vērojama atsevišķu būvmateriālu cenu samazināšanās, bet nākamgad nozarē algu kāpums varētu būt straujāks nekā šogad.

Šobrīd situācija dažādos būvobjektos ir ļoti atšķirīga, tā notiekošo nozarē vērtē Valsts nekustamo īpašumu valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs. Viņš stāsta, ka ir objekti, kur pārskatītas celtniecības izmaksas un darbi turpinās, piemēram, Jaunajā Rīgas teātrī, kur sadārdzinājums bija 10%. Savukārt, līgums lauzts ar Valmieras teātra celtniekiem, kuru 50% sadārdzinājumu VNĪ uzskata par nepamatoti augstu.

"Luminor" bankas ekonomists Pēteris Strautiņš vērtē, ka pērn celtniecības materiālu cenu straujo kāpumu ietekmēja pandēmija. Tā kā ierobežojumu dēļ nebija pieejami daudzi pakalpojumi, bija liels pieprasījums pēc precēm, savukārt, šobrīd pasaulē būvmateriālu cenas sāk samazināties.

Kāpēc cenu samazinājumu būvmateriāliem neredzam pie mums? Latvijas Būvnieku asociācijas prezidents Normunds Grīnbergs skaidro, ka būvniecībā daudzi līgumi tiek slēgti vismaz uz gadu.

Algu jautājums, protams, ir būtisks ne tikai skolotājiem vai mediķiem, bet arī būvniecības jomā strādājošiem. Eekonomists Pēteris Strautiņš vērtē – šogad strauji auga būvmateriālu izmaksas, ne tik strauji algas, bet nākamgad situācija būs pretēja.

Nākamgad vismaz daļa no celtniecības materiālu izmaksām samazināsies, bet palielināsies darbaspēka izmaksas.