1,16 miljoni eiro no valsts budžeta šogad atvēlēti ārvalstu filmu uzņemšanai Latvijā. Nacionālais kino centrs rīko konkursu un pēc filmēšanas izdevumu izvērtēšanas piešķir līdzfinansējumu 20 līdz 25% apmērā no filmas kopējā budžeta. Šāda prakse pastāv daudzās Eiropas valstīs, jo tādējādi valsts piesaista ārvalstu investīcijas, veicina Latvijas atpazīstamību un dod darbu Latvijas kino nozarē strādājošajiem. Ja 2013., 2014. gadā Latvijā galvenokārt tapa Krievijas ražotās filmas un seriāli, tad tagad filmas uzņem arī Igaunijas, Zviedrijas un Lielbritānijas pārstāvji.

Latvijas nacionālā kino centra direktore Dita Rietuma stāsta, ka pēdējo trīs gadu laikā ārzemju filmēšanas grupas Latvijā iztērēja 12,2 miljonus eiro. Tā kā Nacionālā kino centrs līdzfinansējums bija 2,4 miljoni eiro, Latvijā trīs gadu laikā ieplūda investīcijas 10 miljonu eiro apmērā.

Latvijas filmu servisa producentu asociācijas valdes loceklis Jānis Kalējs stāsta, ka viens no asociācijas mērķiem ir attīstīt sadarbību ar ārvalstu partneriem, jo tas ļauj nodarbināt arī kino nozares profesionāļus Latvijā.

Nacionālā kino centra direktore Dita Rietuma stāsta, ka šogad finansējums apstiprināts 6 ārzemju filmām.

Latvijas filmu servisa producentu asociācijas valdes loceklis Jānis Kalējs vērtē, ka visā pasaulē kino industrija piedzīvo strauju augšupeju un arī daudzi Latvijas jaunieši šobrīd apgūst profesijas, kas saistītas ar kino nozari. Valstiskā līmenī nepieciešami ieguldījumi kino nozares infrastruktūrā – būtu ļoti vajadzīgs jauns, moderns filmēšanas paviljons.

Līdz šim ārzemju filmu finansēšanu atbalstīja arī Rīgas pašvaldības programma „Rīgas filmu fonds”, jo bieži filmas un seriāli top Rīgā un tās apkārtnē. Tā kā Rīgas budžets šogad nav apstiprināts, nauda nav piešķirta. Nacionālā kino centra direktore Dita Rietuma arī stāsta, ka Igaunija un Lietuva ārvalstu filmu uzņemšanā savās valstīs iegulda daudz lielākus līdzekļus nekā Latvijas. Pērn Igaunijā valsts līdzfinansējums 8 ārzemju filmu uzņemšanai bija 5,9 miljoni eiro, Lietuvā – 4,5 miljoni.

Lai gan gadās, ka filmēšana tiek atcelta vai pārcelta aktieru slimības vai citu iemeslu dēļ, šobrīd lielākas bažas rada vīrusa Covid 19 izplatība Eiropā. Filmas un seriāli visbiežāk tiek uzņemti vasarā un rudenī. Bez Vecrīgas iecienīti objekti ir arī Rundāles, Cēsu un citas pilis, Daugavas krasti un Latvijas daba un meži.

Sižets tapis ar Latvijas Bankas atbalstu.