Latvijā jaunu daudzdzīvokļu māju būvniecībā izaugsme stagnē jau desmit gadus, un pagājušais un aizpagājušais gads šo negatīvo tendenci nav mainījis. Tieši pretēji: gan būvniecības izmaksu, gan piegādes ķēžu dēļ piedāvājums vēl vairāk samazinājās. Arī šī gada pirmajā ceturksnī izdoto būvatļauju statistika divu un vairāku dzīvokļu māju būvniecībai diemžēl neliecina, ka šogad gaidāms nozīmīgs daudzdzīvokļu ēku būvniecības pieaugums.

„Jaunu mājokļu būvniecība jau ilgstoši ir bijusi gausa. Salīdzinājumam, uzbūvēto mājokļu kopējā platība Latvijā pērn bija tādi pati kā 2010. gadā. Bet Lietuvā un Igaunijā divas un divas ar pus reizes augstāka.”

Latvijas Bankas eksperts Andrejs Semjonovs secina, ka arī šī gada pirmajā ceturksnī izdoto būvatļauju statistika divu un vairāku dzīvokļu māju būvniecībai diemžēl neliecina, ka šogad gaidāms nozīmīgs daudzdzīvokļu ēku būvniecības pieaugums. Un mājokļu piedāvājums netiek līdzi pieprasījumam.

Pagājušā gadā, līdzīgi kā citviet Eiropā daudzdzīvokļu māju būvniecību kavēja gan straujš būvniecības izmaksu pieaugums, gan arī būvmateriālu piegādes problēmas, un Krievijas karadarbība Ukrainā šīs problēmas tikai saasina.

Šobrīd jau ir nojaušams tas, ka piegādēs ir grūtības un mājokļu cenas pieaugums saglabāsies un varētu pat paātrināties. Latvijas Bankas eksperts Andrejs Semjonovs uzsver, ka viens no apsvērumiem, kas ietekmē attīstītāju interesi investēt jaunu mājokļu būvniecībā Latvijā, ir pirktspējas jautājums.

Nekustamā īpašuma attīstītāju alianses valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vanags uzsver, ka tas ir tā saucamais ekonomiskais segments un tajā ekspluatācijā tiek nodoti visvairāk dzīvokļu.

Mārtiņš Vanags stāsta, ka saskaņā ar "Colliers" datiem 2021. gadā ekspluatācijā nodoti 2000 dzīvokļi.

Šobrīd Rīgā būvniecības stadijā ir 3250  dzīvokļi. Lielāko daļu no tiem nodos ekspluatācijā šogad, mazāku daļu nākamajā gadā. Līdz ar to paredzams neliels dzīvokļu pieejamības kritums salīdzinot ar 2021. gadu.

Ekonomikas ministrijas Mājokļu politikas departamenta direktors Mārtiņš Auders atzīst, ka jaunu mājokļu pieejamība Latvijā nav pietiekama. Bet kā valsts tuvākajos gados iecerējusi veicināt daudzdzīvokļu māju būvniecību?

Mārtiņš Auders uzsver, ka Latvijā privātmājas būvē vairāk nekā daudzdzīvokļu namus. Tiesa, pakāpeniski sarūk arī privātmāju būvniecības temps.