Pērn Latvijā, salīdzinājumā ar gadu iepriekš, par 11% pieaudzis bezskaidras naudas maksājumu skaits. Līdzīga tendence vērojama jau vairākus gadus. Skandināvijas valstis pat paziņoja par apņemšanos 10 gadu laikā pilnībā pārtraukt darījumus ar skaidru naudu. Eksperti vērtē - lai arī Latvijā iedzīvotāji izmantos skaidru naudu, bezskaidras naudas norēķinu skaits palielināsies.

Latvijas Bankas apkopotie dati liecina, ka visbiežāk bezskaidras naudas darījumos izmantoto kartes, 90% gadījumu - tirdzniecības vietās. Latvijas bankas Informācijas sistēmu pārvaldes vadītājs Harijs Ozols vērtē, ka iedzīvotāji novērtē ātrumu un ērtumu.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras dati liecina, ka saņemt vecuma pensiju ar piegādi dzīves vietā skaidrā naudā joprojām izvēlas vairāk nekā 67 000 pensionāru. Tomēr Finanšu nozares asociācijas Maksājumu un digitālo produktu komitejas līdzpriekšsēdētājs Mareks Kovaļevskis stāsta, ka jaunās tehnoloģijas maksājumu jomā izmanto arī seniori.

Latvijā šobrīd ir par 60 bankomātiem mazāk nekā pirms gada, jo samazinājies banku un to filiāļu skaits. Valkas novada Vijciema pagasta centrs atrodas pusceļā starp Smilteni un Valku, uz vietas bankomāta nav. Bet skaidru naudu var izņemt veikalā „Mirdzas”, stāsta pārdevēja Kristīne Bratņika.

Arī veikalā sastaptie pircēji par pirkumiem maksā ar karti.

Latvijas Bankas Informācijas sistēmu pārvaldes vadītājs Harijs Ozols stāsta – lai arī tehnoloģijas attīstās strauji, un nav zināms, kas mūs sagaida pēc 10 gadiem, Latvijā joprojām var un varēs izmantot arī norēķinus ar skaidru naudu.

Lietojot maksājumu kartes un paroles, nedrīkst aizmirst par drošību. Jāsargā savi PIN kodi, papildus paroles jāievada tikai tad, ja tiek veikts maksājums. Tomēr – ja nozog skaidru naudu, to atgūt vairs nevar. Ja nozog karti, to var nobloķēt.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.