Šogad Latvijā ir saules paneļu bums. Īpaši aktīvi saules paneļus uzstādījušas mājsaimniecības un to kopējā jauda tuvojas 100 megavatiem. Saules paneļu uzstādīšanu sekmēja gan valsts atbalsta programmas, gan pašu paneļu izmaksu kritums, gan augstās elektroenerģijas cenas. Nākamajos gados plānots uzbūvēt arī vairākus lielus saules parkus, piemēram, Rīgas Brīvosta šonedēļ rīkoja izsoli par saules enerģijas parka celtniecību Spilves pļavās 170 ha platībā. Bet bažas par to, cik izdevīga būs saules enerģijas izmantošana, raisa elektroapgādes uzņēmumu vēlme celt tarifus.

Projektu par saules enerģijas parka izveidi Spilvas pļavās Rīgas brīvosta uzsāka pirms gada. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Viesturs Zeps stāsta, ka otrdien notikušajā izsolē par teritorijas nomas tiesībām piedalījās trīs pretendenti un uzvarēja lietuviešu kompānija „Saules graža”, kas saules enerģijas parku plāno izveidot divu gadu laikā.

Šogad ļoti lielu interesi par saules paneļiem izrādīja mājsaimniecības, kuru mikro ģeneratoru jauda var būt līdz 11,1 kW. Saules enerģijas asociācijas valdes loceklis Aigars Kalniņš stāsta – ja 2021. gada beigās Latvijā bija 2000 saules paneļi, tad šogad uzstādīti jau 10 000 un to kopējā jauda tuvojas 100 megavatiem. Nākamajos gados paredzēta lielo saules enerģijas parku būvniecība.

Latvijas Elektroenerģētiķu un energobūves asociācijas izpilddirektors Gunārs Valdmanis akcentē vēl kādu problēmu – visiem saules parku veidotājiem var nepietikt jaudas, jo 95% no mikroģeneratoru īpašniekiem jaudas rezervējuši dubultā.

Ekonomikas ministre šonedēļ paziņoja, ka tiks pārskatīti Sadales tīklu un Augstsprieguma tīklu tarifi un tie noteikti nebūs tik lieli, kā tika plānots iepriekš. Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētājs Viesturs Zeps uzsver, cik liela nozīme ir katrai tarifu paaugstināšanai.

Nākamo gadu laikā Latvijā plānots uzbūvēt vairākus lielus saules enerģijas parkus. Vai to izdosies izdarīt un kā šos plānus ietekmēs dažādi gan elektroapgādes uzņēmumu, gan valdības lēmumi, stāstīsim arī turpmāk.