Starptautisko sertifikātu GLOBALG.A.P, kas apliecina drošas un nekaitīgas pārtikas ražošanu, izmanto jau 200 000 ražotāji 135 pasaules valstīs. Latvijā GLOBALG.A.P sertifikāts pagaidām piešķirts eksportētājiem - diviem ražotājiem un vienam kooperatīvam, bet Lietuvā to saņēmuši jau 23 ražotāji. Arī vācu veikalu ķēde „Lidl”, kas darbojas Lietuvā, ražotājiem prasa uzrādīt šo sertifikātu.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis uzsver, ka jaunais sertifikāts GLOBALG.A.P, kas apliecina pārtikas drošību, ir ražotāju brīvprātīga izvēle. Tas nebūs obligāts visiem, pašiem uzņēmumiem jāvērtē, vai viņiem sertifikāts nepieciešams.

Uzņēmums „Very Berry” GLOBALG.A.P sertifikātu saņēma pirms 13 gadiem. Togad bija liela dzērveņu raža, un, lai to varētu tirgot Lielbritānijas veikalu tīklā „Tesco”, GLOBALG.A.P sertifikāts bija obligāti nepieciešams. Uzņēmuma valdes priekšsēdētāja Gundega Sauškina stāsta, ka uz saimniecību braukuši gan konsultanti, gan Anglijas veikalu tīkla pārstāvji, bet dokumentāciju kārtoja paši. Lielākais ieguvums – sertifikācija palīdzējusi sakārtot ražošanu. 

Edīte Strazdiņa ir starptautiskā sertifikāta GLOBALG.A.P pārstāve ne tikai Latvijā, bet arī Krievijā un Vidusāzijā. Viņa vērtē, ka sertifikāta iegūšanas nosacījumi nav viegli, bet nav arī neizpildāmi. Sertifikātu varēs saņemt gan ražotāji, gan kooperatīvi.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Cimermanis stāsta, ka arī valdības deklarācijā ir ierakstīta apņemšanās veidot zaļos iepirkumus un tie pārtikas ražotāji, kam būs GLOBALG.A.P sertifikāts, varēs veiksmīgāk konkurēt iepirkumos.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs jau apmācījis pirmos 13 konsultantus, kas varēs veikt sertifikāciju saimniecībās. Pārtikas ražotājiem un kooperatīviem plānots arī finansiāls atbalsts.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.