Mobilo sakaru operatori turpina Latvijā attīstīt 5G interneta tehnoloģijas. Pērnā gada beigās un šī gada sākumā Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija rīkoja radiofrekvenču izsoli un lietošanas tiesības uz 20 gadiem ieguva trīs mobilo sakaru operatori. Viņu pienākums ir, savstarpēji konkurējot, ieviest jaunas tehnoloģijas un turpināt attīstīt sakaru tīkla pārklājumu. Ko no tā iegūs uzņēmēji un iedzīvotāji?

5G interneta tīkla attīstību Latvijā koordinē Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija, kas uzrauga elektronisko sakaru tirgu. Tīklu infrastruktūras nodaļas vadītājs Māris Pavārs stāsta, ka radiofrekvenču izsolē to lietošanas tiesības uz 20 gadiem ieguva trīs mobilo sakaru operatori – Tele2, Latvijas Mobilais Telefons un "Bite".

Tele2 pārstāvis Oskars Fīrmanis stāsta, ka šobrīd 5G internetu uzņēmums piedāvā 25 vietās Latvijā. Tele2 arī veicis aptauju par 5G interneta popularitāti un trešdaļa aptaujāto atzīst, ka neplāno to izmantot, jo pietiekami ātrs ir arī 4G internets.

LMT privātpersonu apkalpošanas dienesta direktore Ilze Saulīte stāsta, ka uzņēmumam ir 1500 bāzes stacijas un 170 bāzes stacijās jeb nedaudz vairāk kā 10% jau ir pieejams 5G internets, kas var būt līdz pat 100 reizes ātrāks un stabilāks nekā 4G internets. Tehnoloģiju iespējas tiek testētas dažādos projektos, 5G jau izmanto arī rūteros un viedtelefonos.

5G interneta ienākšanu Latvijā daļa sabiedrības uztvēra kā apdraudējumu, bet "5G Techritory" ekosistēmas eksperts Neils Kalniņš uzsver – tehnoloģija ir droša. Ieguvēji no 5G interneta vispirms būs uzņēmēji.

Neils Kalniņš vērtē, ka 5G interneta attīstība gan Latvijā, gan pasaulē notiek lēnāk, nekā to savulaik prognozēja eksperti, bet tas dos laiku Latvijas uzņēmumiem darboties šajā virzienā, lai radītu jaunus produktus un turpinātu konkurēt starptautiskajos tirgos.