Latvijā tiks veidota ekonomisko lietu tiesa. Specializētās tiesas darbojas vairumā Eiropas Savienības valstu un to galvenais mērķis ir samazināt lietu izskatīšanas termiņu. Ekonomisko lietu tiesas izveidi Latvijā atbalsta uzņēmēju organizācijas un Ārvalstu investoru padome.

Lai gan pagājušajā nedēļā Ministru kabinets atbalstīja ekonomisko lietu tiesas izveidi, lēmums nebija vienbalsīgs, stāsta Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece Inita Ilgaža.

Ekonomisko lietu tiesas izveidi atbalsta arī Ārvalstu investoru padome. Tiesu efektivitātes darba grupas vadītājs Māris Vainovskis uzsver, ka uzņēmējdarbībā vienlīdz svarīga ir gan strīdu izskatīšanas kvalitāte, gan ātrums.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš stāsta, ka uzņēmēju organizācijas par nepieciešamību veidot ekonomisko lietu tiesu jau runājušas pirms pēdējām Saeimas vēlēšanām. Komercstrīdus šobrīd skata arī šķīrējtiesa, jo biznesā ļoti svarīgi strīdus izvērtēt ātri. Bažas uzņēmējos rada fakts, ka ekonomisko lietu tiesā skatīs ne tikai komercstrīdus, bet arī krimināllietas, kas saistītas ar korupciju, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu un terorisma finansēšanu.

Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece Inita Ilgaža stāsta, ka šogad tiesnešiem, kas specializēsies ekonomisku lietu tiesāšanā, notiks mācības.

Plānots, ka ekonomisko lietu tiesa darbu uzsāks 2021. gada 1. janvārī un tajā strādās 10 tiesneši un 27 tiesas darbinieki.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.