Lielākā daļa Latvijas banku šonedēļ aptur kodu karšu lietošanu. No šodienas “Swedbank” un SEB bankas klienti, no rītdienas, 10. septembra, arī “Luminor” bankas klienti, veicot maksājumu internetbankā, to vairs nevarēs apstiprināt ar kodu karti. Vienīgā banka Latvijā, kuras klienti arī turpmāk varēs turpināt lietot kodu kartes, ir “Citadele”. Tiesa gan – darījums būs jāapstiprina ar papildus drošības kodu, ko banka nosūtīs īsziņā.

Finanšu nozares asociācijas pārstāve Ilze Vītola stāsta, ka pāreju no kodu kartēm uz citiem autentifikācijas līdzekļiem bankas veic apmēram gadu. 57% Latvijas iedzīvotāju maksājumu apstiprināšanai izmanto lietotni viedtālrunī, 17,5% izmanto kodu kalkulatoru, bet 25% joprojām lieto kodu kartes. Viņa arī skaidro, kāpēc kodu kartes kā vienīgo maksājumu apstiprināšanas līdzekli vairs nevarēs izmantot Eiropas Savienībā.

“Swedbank” pārstāvis Jānis Krops stāsta, ka kodu kalkulatora vietā banka piedāvā gan mobilo aplikāciju viedtelefonā, gan dažāda lieluma kodu kalkulatorus, arī tādus, kas piemēroti vājredzīgiem cilvēkiem.

Bankas “Citadele” e-biznesa daļas vadītājs Mārtiņš Bērziņš stāsta, ka apmēram puse bankas klientu joprojām lieto kodu kartes, bet tās papildus jāapstiprina ar drošības kodu, ko banka aizsūta īsziņā.

Ko darīt tiem, kam kodu karte joprojām ir vienīgais maksājumu apstiprināšanas līdzeklis internetbankā? Finanšu nozares asociācijas pārstāve Ilze Vītola stāsta par pagaidu risinājumiem.

Tiem, kas atlikuši kodu karšu nomaiņu uz pēdējo brīdi, jārēķinās ar garākām rindām banku filiālēs.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.