Eiropas mērogā Latvijas biškopības nozare ir neliela - 3200 bitenieki ar 100 000 bišu saimēm neveido pat procentu no kopējā apjoma. Eiropā saražo tikai 60% no patērētā medus daudzuma, tāpēc medu arī importē, galvenokārt no Ukrainas un Ķīnas. Latvijas biškopjiem jākonkurē ar biteniekiem no dienvidu valstīm, kur siltāka klimata un garākas sezonas dēļ iegūst lielākas medus ražas, līdz ar to medus cenas ir krietni zemākas.

Nacionālo biškopības programmu Latvijā īsteno Latvijas biškopības biedrība, kas apvieno 3000 biškopjus. Biškopības biedrības padomes priekšsēdētājs Juris Šteiselis stāsta, ka biedrība palīdz realizēt un popularizēt bišu produktus, bet galvenais uzdevums ir biškopju izglītošana – notiek semināri un ļoti populāri ir biškopības kursi.

Kā liecina lauksaimniecības datu centra informācija, Latvijā pērn strādāja 3228 biškopji un viņu īpašumā bija 103 000 bišu saimes. Zemkopības ministrijas Lauksaimniecības departamenta Lopkopības un ciltsdarba nodaļas vadītāja vietniece Ineta Lavrinoviča vērtē, ka biškopība ir nozare ar attīstības potenciālu.

Šogad izstādē "Rīga Food" zelta medaļu par garšīgāko gaišo Latvijas medu ieguva biškope Lolita Rudzīte, kas pavasara liepu medu ievāca Skrīveru dendroloģiskajā parkā. Lolita vērtē, ka šī vasara nav bijusi tā veiksmīgākā laika apstākļu dēļ. Viņa ir biškope no 18 gadu vecuma un vērtē, ka profesionālam biteniekam nepieciešamas ap 100 bišu saimēm.

Biškopības biedrības padomes priekšsēdētājs Juris Šteiselis stāsta, ka biedrība arī konsultē biškopjus par bišu slimībām.

Latvijā medus ir ļoti iecienīts produkts. Viens iedzīvotājs gadā patērē no 400, 500 gramiem līdz pat vienam kg medus. Tik liels medus patēriņš ir tikai dažās attīstītajās pasaules valstīs.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.