Latvijas ekonomika sākusi augt mērenāk. Ja pērnā gada pirmajā ceturksnī Iekšzemes kopprodukts auga par 4,8%, tad šī gada pirmajā ceturksnī tas palielinājās par 2,8%. Tā liecina Centrālās statistikas pārvaldes IKP ātrā novērtējuma dati. Vai ekonomikas attīstības palēnināšanās ir negadījums vai likumsakarība, un kas tos ietekmē - ārējie vai iekšējie faktori?

Ekonomikas ministrijas Analītikas dienesta vadītāja Dace Zīle skaidro, ka tautsaimniecības tempu samazināšanās jau bija gaidāma. Bet arī 2,8% liels ekonomikas izaugsmes temps ir labs rādītājs un pārsniedz eiro zonas vidējo 2% izaugsmes tempu.

Latvijas Bankas ekonomiste Daina Paula vērtē, ka iekšzemes kopprodukta samazināšanos būtiski ietekmējuši ārējie faktori.

SEB bankas ekonomists Daina Gašpuitis vērtē, ka nozīmīgākais iekšējais faktors – šī gada pirmajā ceturksnī samazinājusies būvniecības izaugsme valstī.

Apstrādes rūpniecības pārstāvji par vienu no ekonomiku bremzējošiem faktoriem sauc darbaspēka trūkumu. Latvijas Bankas ekonomiste Daina Paula uzskata, ka šobrīd darbaspēks trūkst būvniecības nozarē, bet Dace Zīle no Ekonomikas ministrijas vērtē, ka uzņēmēji spējuši pārkārtot ražošanu.

Pozitīva ziņa – pēc divu mēnešu pārtraukuma martā par 1,5% audzis rūpniecības produkcijas apjoms. Jāatgādina, ka Centrālās statistikas pārvalde šobrīd publiskojusi IKP ātrā novērtējuma datus. Tas nozīmē, ka visi dati vēl nav apkopoti, tie būs pieejami maija beigās.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.