Līdz ar izmaiņām likumdošanā, kad ar septembri stājās spēkā obligātā prasība pēc Covid-19 sertifikāta vai negatīva testa friziera, manikīra, pedikīra un podologa pakalpojumu sniedzējiem un saņēmējiem, nozare nonāks pagrīdē, tā situāciju vērtē gan nozarē strādājošie, gan pakalpojumu saņēmēji. Latgalē joprojām ir salīdzinoši zemākais vakcinācijas temps pret Covid - 19. Attiecīgi, ir gan mazāk meistaru, gan pakalpojumu saņēmēju, kuri ir vakcinējušies, bet testu veikšana sit pa kabatu abām pusēm.
Tikt pie meistara, lai safrizētos vai sakoptu nagus ar 1. septembri ir kļuvis sarežģītāk nevienam vien, īpaši, ja ne esi vakcinējies vai esi bez testa, stāsta uzrunātie iedzīvotāji no Daugavpils un Rēzeknes apkaimes.
„No katra zvana durvīs mēs tagad raustāmies, durvis salonā slēdzam, pieņemam tikai pārbaudītus klientus. Kase mums, protams, ir atvērta, taču par biznesu to tagad nenosauksi, jo noslodze šobrīd ir vien kādi 20%,” viena no skaistumkopšanas saloniem Daugavpils centrā vadītāja nevēlas atklāt savu vārdu un salona nosaukumu, taču atklāti stāsta par problēmām, ar kurām saskaras ne tikai šis viens salons.
„Kā mēs varēsim nodrošināt sev darba algu? Kurš klients tagad nāks uz procedūru, ja viņam par testu jāmaksā vairāki desmiti eiro.
Mēs esam nolikti uz ceļiem, nav noslēpums, visa sfēra aizies pagrīdē, frizieri, kosmetologi, kas varēs - strādās mājās. Mēs jau pirmajā pandēmijas vilnī zaudējām pusi savu darbinieku, viņi aizbrauca uz citām stabilām valstīm. Bet, ko nesīs šīs rudens un ziema, grūti pat prognozēt. Tas ir biznesa krahs. Un tas nav joks.”
Pelēkā zona nozarē aktualizējas, problēmas ir, Latvijas Radio atklāti stāsta Latvijas Skaistumkopšanas speciālistu asociācijas prezidente Sabīne Ulberte.
„Cilvēki noteikti nepaliks ar nekoptiem nagiem un matiem, viņi saņems šo pakalpojumu tāpat kā to saņēma lielāka daļa, kad bija pilnīga totāla dīkstāve visai nozarei. Tikai tagad slepeni, nelegāli. Salonu īpašnieki stāsta, ka iet prom nevakcinētie meistari, tas nozīmē gan kāda konkrēta uzņēmuma bankrotu, gan pelēkas ekonomiskās zonas palielināšanos. Tas ir pilnīgi skaidrs. Bet tas nekādi nesekmē vakcinēšanas apriti. Kas attiecas uz klientu, tad šeit nevakcinētajiem nākt uz procedūru ar derīgu testu ir neizdevīgi.
Izvēle par naudu uztaisīt testu un par tādu pašu naudu uztaisīt procedūru. Liela daļa tāpēc izvēlas pelēkās zonas pakalpojumus.”
Tieši likumus ievērojošie saloni un pakalpojumu sniedzēji ir nonākusi visneizdevīgākajā situācijā, uzsver Latvijas Skaistumkopšanas speciālistu asociācijas prezidente Sabīne Ulberte.
„Vienīgā sabiedrības daļa, kas cieš no šiem ierobežojumiem ir tā, kas izpildījusi visus valdības nosacījumus. Pakalpojumu sniedzēju pusei katastrofāli samazinās ienākumi, īpaši, ja atstās tikai zaļo zonu - tikai vakcinētajiem, jo vakcinētā sabiedrības daļa ir mazāka nekā nevakcinētā. Ja mēs sadalām arī šo vakcinēto daļu, tad tie ir seniori, kuri neiet uz saloniem, sporta zālēm, restorāniem. No valdības nepienāksies nekādas mums kompensācijas, dīkstāves pabalstu, jo mēs drīkstam strādāt. Bet, tie kuri ir aizgājuši pelēkajās zonās, saņem bezdarbnieka pabalstus, tie varēs labi pelnīt, jo pie viņiem varēs nākt cilvēki, kuri nevarēs oficiāli apmeklēt salonus.”
Uzraugošās institūcijas – nedz Valsts policija, nedz pašvaldības policija pagaidām nav nevienu skaistumkopšanas salonu Latgalē sodījušas par noteikumu pārkāpšanu.
Labs risinājums, lai neciestu nozare un iedzīvotāji, šajā situācijā būtu vismaz bezmaksas testi, norāda iedzīvotāji Latgalē.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X