Lai uzsāktu veiksmīgi pavasara un vasaras lauku darbus, nereti lauksaimniekiem trūkst finanšu līdzekļu, lai nosegtu izmaksas. Šādos gadījumos ir iespējams saņemt apgrozāmo līdzekļu aizdevumu no Attīstības finanšu institūcijas Altum, kas atgādina, ka ir beidzamais laiks, lai pieteiktos.

Lauksaimnieks no Rēzeknes novada Artūrs Tjušs apsaimnieko 500 hektāru lielu platību, sējplatības apjoms ir ap 400 hektāru. Artūrs jau trīs gadus izmanto aizdevumu apgrozāmajiem līdzekļiem – sēklas iegādei, degvielai, augu aizsardzības līdzekļiem, arī darba algām ražošanas perioda laikā. Attīstības finanšu institūcijas Altum apgrozāmo līdzekļu aizdevums palīdz veiksmīgāk saimniekot.

„Tā ir ļoti laba iespēja saņemt aizdevumu. Kāpēc tiek izvēlēts Altums nevis citas komersabiedrības, jo tā, manuprāt, ir lielāka garantija, ja radīsies problēmas, tās tiks saudzīgāk atrisinātas, nekā tas varētu būt parastajās komercsabiedrībās, parastajās bankās,” atzīst lauksaimnieks Artūrs Tjušs.

Apgrozāmo līdzekļu aizdevumam lauksaimnieki var pieteikties visu gadu, tomēr aktīvāk tas notiek tieši pavasarī un rudenī, kad jāsāk domāt par sējas darbiem, taču trūkst līdzekļu. Un, kā uzsver Attīstības finanšu institūcijas Altum Latgales reģiona vadītāja Vita Pučka, lai saņemtu aizdevumu pavasara darbiem ir pēdējais brīdis, lai pieteiktos.

„Šobrīd ir tas pēdējais brīdis tā aktīvi padomāt un pieteikties šo te apgrozāmo līdzekļu aizdevumam, jo šis pavasaris solās būt gana silts un sēja sāksies agrāk nekā ierasts. Un šis aizdevums ir paredzēts sēklu, minerālmēslu, augu aizsardzības līdzekļu iegādei, degvielai, algām, lopbarībai, varbūt kāds nav paspējis sagatavot visu tehniku jaunajai sezonai, tad arī tehnikas remontam,” stāsta Attīstības finanšu institūcijas Altum Latgales reģiona vadītāja Vita Pučka.

Latgales pusē apgrozāmo līdzekļu aizdevuma pieprasījumu lauksaimnieki šajā gadā aktīvi izmanto jau sākot no janvāra mēneša. Latgalē no visiem atbalstītajiem projektiem 31 procents ir bijis apgrozāmo līdzekļu aizdevumam, stāsta Vita Pučka.

„Tās atbalstāmās summas ir gana lielas - no septiņiem tūkstošiem eiro līdz vienam miljonam. Ja ir nepieciešamas mazākas summas, tad mums ir atbalsti no citām programmām, tā kā atbalstu var saņemt visi lauksaimnieki.”

Jāteic, ja līdz šim kopējais aizdevuma izvērtējamais laiks bija trīs nedēļas, šobrīd tas var būt garāks, jo ir papildu atbalsts krīzes skartajiem uzņēmumiem, kas var pieteikties Attīstības finanšu institūcijas Altum jaunajiem atbalsta instrumentiem - garantijām banku kredītu brīvdienām un apgrozāmo līdzekļu aizdevumiem.

„Līdz ar to mums tā rinda un pieteikumu pieprasījums būs lielāks, un tas apstrādes laiks varētu būt ilgāks, bet tāpat lauksaimnieku apgrozāmie līdzekļi būs mūsu viena no prioritātēm, jo to nevar atlikt uz vēlāku laiku.”

Jāteic, pieteikšanās Altum aizdevumam notiek jau labu laiku elektroniski portālā mans.altum.lv. savukārt konsultācijas, kas līdz šim bija klātienē, tagad notiek  pa tālruni vai video formātā.