Pārdodot savu ģimenes auto un iegādājoties vecu, nolaistu ēku industriālajā teritorijā, Edgars un Inga Kaļvas kovida laikā uzsāka savu uzņēmējdarbību. Drīz apritēs gads kopš Balvos darbojas aktīvā dzīvesveida centrs „Kureti Cafe”, kļūstot par tūristu un vietējo iedzīvotāju iecienītu galamērķi un brīvā laika pavadīšanas vietu. Nupat kā Edgara un Ingas izveidotais ir novērtēts arī ar Latgales reģiona uzņēmēju gada balvu nominācijā „Gada jaunais uzņēmējs”. 

Doma, ka jāveido savs uzņēmums, Edgaram un Ingai Kaļvām bijusi jau pāris gadus. Paši kā divu bērnu vecāki izjutuši, ka nelielajā mazpilsētā ģimenēm pietrūkst kopīgu atpūtas vietu, taču sākumā vēl nebijis skaidrs, ko tieši vēlas izveidot.  

„2020.gadā, ja nekļūdos, mēs ar sievu devāmies ceļojumā uz Parīzi, uz izstādi un, apmeklējot trīs dienas šo izstādi, atradām beidzot to galveno ideju, ko mums vajag un ko mēs gribam radīt tieši Balviem

- ka gribam radīt vietu ģimenēm ar bērniem tādā izskatā, kā ir tagad, ka vienlaikus darbojas piepūšamās atrakcijas, ir bumbiņu baseins, ir 5D stimulators un, protams, var ļoti labi paēst.”

Ēka, kas šobrīd ieguvusi mūsdienīgu interjeru, netika apsaimniekota jau vairāk nekā divdesmit gadus, tādēļ likumsakarīgi arī izskatījās bēdīgi. Taču tā kā pilsētā nav liela izvēle ar brīvām telpām, kādas nepieciešamas atpūtas vietai ar augstiem griestiem un pietiekoši lielu platību, ņēmuši to, kas bijis.

„Telpas izskatījās ļoti dramatiski sliktā stāvoklī, ieaugusi teritorija, bez piebraucamā ceļa, ar tekošu jumtu. Pārdevām savu ģimenes automašīnu un iegādājāmies īpašumu, un triecientempā mēs gada laikā sakārtojām telpas. Pateicoties pašvaldībai, mums ir piebraucamais ceļš. Un pateicoties Lauku atbalsta dienestam un Latvijas Investīciju aģentūrai, mēs esam iekārtojuši šo telpu, realizējot Eiropas projektus.”

„Laikam tad, ja dari to, kas patīk, tad viss ir iespējams. Un neliekas nemaz tik traki!”

Edgaru papildina Inga, stāstot, ka pavasarī un vasarā, kad sākusies aktīvā atpūtas sezona, darba bijis daudz, un pieredze ir gūta vien procesā, taču uzņēmums pamazām attīstās.

„Esam arī uzsākuši Balvu Kultūras un atpūtas centrā savu kafejnīcas otru virzienu - piedāvāt bāra pakalpojumus. Un tas arī ir viens no izaicinājumiem. Bet mēs cenšamies visu laiku kaut kā paši attīstīties. Un savas slēptās idejas realizēt, pat nezinot, kā būs. Jo kas neriskē, tas nevinnē. Bet šie 7 mēneši, kopš darbojas Kureti kā kafejnīca, ir bijuši ļoti saspringti, protams. Ne es, ne Edgars mēs neesam strādājuši ēdināšanas biznesā. Viņš pedagoģiju mācījies, es tulkošanu.”

Kolektīvs ir izaudzis līdz pieciem darbiniekiem, taču aktīvās sezonas laikā to skaits bijis nepieciešams vēl lielāks. Arī interese no apmeklētājiem apstiprinot, ka Balvos kas tāds bija nepieciešams,  uz atpūtas vietu brauc arī no kaimiņu novadiem. Taču, uzsākot strādāt, noteikti būtu vieglāk, ja nodokļu politika būtu atbalstošāka, uzsver Edgars.

„Lielākais izaicinājums maziem uzņēmumiem ir nodokļu politika,

kas šādos izaicinājuma mirkļos ir viena no svarīgākajām lietām, vai spējam nomaksāt visus nodokļus, laicīgi nomaksāt. Paldies Dievam, mums tas izdodas. Un kad grāmatvede sūta ziņas, cik mums ir jānomaksā milzīgi nodokļi, mums tas liekas milzīgi priekš maza uzņēmuma, tad grāmatvede vienmēr saka:  Priecājies, ka tev lieli nodokļi, tev labi viss sanāk!”

Tādēļ sākumā mazajiem uzņēmumiem būtu vieglāk attīstīties, ja tiktu piemērotas nodokļu atlaides. „Būtu vēlams nodokļu ne tik lieli procenti vismaz maksimums divu gadu laikā – tas būtu liels atspaids. Tas  jebkura mazā uzņēmuma attīstīšanās un izdzīvošanas periods!”

Taču, par ko pārliecinājies arī pats Edgars, uzsākt uzņēmējdarbību ir iespējams arī bez kredītsaistībām, šobrīd ir pieejami gan Eiropas struktūrfondi, gan dažādas citas programmas, kuras palīdz realizēt savas ieceres, sniedzot papildu finansiālu atbalstu.