Reģistrēto bezdarbnieku skaits pieaudzis par 990 cilvēkiem, salīdzinot ar laiku pirms pandēmijas – tāda ir Liepājas pilsētas un novada kopējā statika, par ko informē Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA). Liepājā šobrīd uzskaitē ir 3096 bezdarbnieki, no tiem novadā 1206, tā sasniedzot 4300 cilvēku. Pakāpeniski atsākas ar subsidēto darba vietu programma un pagaidām tikai viens darba devējs interesējies par iespēju saņemt algas atbalstu, kas ir viens no mehānismiem, lai palīdzētu uzņēmējiem šajā periodā pēc dīkstāves pabalstu beigām.

Pandēmijas laiks ir ietekmējis arī Liepāju, spriež Nodarbinātības valsts aģentūras Liepājas filiāles vadītāja Dace Baumane. Sākot no 16. marta bezdarbnieku skaits ir pieaudzis.

Pašlaik notiek gan klātienes, gan neklātienes konsultācijas. Tieši attālināts bezdarbnieku statusa pieprasījums ir tas, ko šajā krīzes laikā izdevies ieviest, skaidro Baumane. Runājot par tendencēm, kas parādījās jau pirmajās dienās, bija bezdarbnieku pieplūdums no veļas ražošanas uzņēmumiem.

Parādījušies arī cilvēki, kuri oficiāli nav strādājuši gadiem, cerot, ka izdosies saņemt kādu atbalstu. Pakāpeniski dzīve atgriežas ierastā ritmā, un jūnijā darbā iekārtojušies vairāk nekā 200 bezdarbnieku, spriež NVA Liepājas filiāles vadītāja Dace Baumane.

Cilvēki atgriežas savās vecajās darba vietās. Tā noticis ar uzņēmumu „Lauma Lingerie”, kas izmantoja dīkstāves atbalstu pandēmijas laikā, uzņēmums sācis strādāt ar pilnu jaudu, atpakaļ sagaidot arī savus darbiniekus. Vasara ir labākais peldkostīmu un veļas pārdošanas laiks, atzīst valdes priekšsēdētāja Linda Matisone.

Tikmēr, beidzoties dīkstāves atbalstam, NVA ir ieviests jauns pasākums, kas pašiem ir vēl ir jaunums, algu subsīdijas, skaidro NVA Liepājas filiāles vadītāja Dace Baumane.

Arī subsidēto darba vietu programmā veiktas izmaiņas, skaidro Dace Baumane. Pēdējo mēnešu laikā bijis pārtraukums, tagad atkal atsākas iespējas uzņēmējiem, bieži vien tās izmanto, lai nodarbinātu cilvēkus ar invaliditāti.

Kāds neliela Liepājas mēbeļu ražošanas uzņēmuma vadītājs, kurš vēlējās palikt anonīms, Latvijas Radio skaidroja, ka subsidētās darba vietas izmanto jau vairākus gadus. Viens cilvēks pēc šī atbalsta perioda beigām pieņemts jau pastāvīgā darbā. Tagad uzņēmumā šādā veidā vēl strādājot trīs cilvēki un plānots pieņemt vēl vienu strādājošo.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.