Lietuvā darbību sācis pirmais neatkarīgais bankomātu tīkls, proti, tas nepieder bankām, bet bankas to kopīgi izmanto. Tas ir pirmais Baltijas valstīs, un Lietuvā šim bankomātu tīklam dots nosaukums „Medus". Patlaban to izmanto divas bankas - "Citadele" un Šauļu banka. Šādi neatkarīgi bankomātu tīkli jau darbojas citās Eiropas valstīs, piemēram, Somijā, un Zviedrijā. Pie mums uz to gan raugās piesardzīgi, un bankas Latvijā patlaban nopietni neapsver šāda kopīga bankomātu tīkla izveidi.

Bankomātu skaits Latvijā pamazām, taču samazinās. 2016. gadā Latvijā bija 1018 bankomātu. Patlaban aptuveni 950, norāda Latvijas Finanšu nozares asociācijas valdes loceklis Jānis Brazovskis. Viņš norāda, ka pagājušajā gadā banku klienti pamatā izvēlējās digitālos kanālus, arvien vairāk cilvēku izmanto bezkontakta kartes.

Bankomātu tīkls tiek optimizēts, un novērojams, ka banku klienti arvien vairāk pārietu uz virtuālo vidi, pieaug bezskaidras naudas darījumi un norēķini, stāsta Brazovksis.

Tikmēr septembrī Lietuvā darbību sāka pirmais neatkarīgais bankomātu tīkls, kura nosaukums – „Medus”. Tīklam pievienojušās pievienojušās bankas „Šiauliu bankas” un „Citadele”. Bankomātu tīkla operators ir finanšu tehnoloģiju uzņēmums „Worldline Lietuva”. Tā darbības principu skaidro uzņēmuma "Worldline Baltics" vadītāja Zanda Brīvule.

Šauļu banka un "Citadele" iepriekš jau bija daļa no tā dēvētā bankomātu „kluba” Lietuvā, kurā bija četras bankas – arī "Luminor" un "Danske". Taču situācija mainījās pēc tam, kad "Danske" aizgāja no Baltijas tirgus. Arī "Luminor" šogad pavasarī paziņoja, ka izstājas no šī kopīgā bankomātu kluba un nostiprinās pati savu tīklu.

Šī „kluba bankomātos” tika izmantoti visu banku zīmoli. Taču tagad Šauļu bankas un "Citadeles" klientiem Lietuvā jāizmanto „Medus” bankomāti. Būtiskākā atšķirība – iepriekšējā klubā bankas pašas noteica, kur likt bankomātus, bet tagad „Medus” tīklā īpašnieks ir „Worldline” un tas nosaka, kur un cik bankomātus izvieto, norāda finanšu tehnoloģiju uzņēmuma vadītāja Brīvule.

Viņa saka, Lietuvā kopumā patlaban ir aptuveni tūkstotis bankomātu, bet „Medus” tīklā visā valstī – aptuveni 170 jeb gandrīz sestā daļa. Par pievienošanas tīklam notiek sarunas arī ar citām bankām Lietuvā.

Latvijā bankas patlaban nopietni neapsver šāda kopīga bankomātu tīkla izveidi, norāda Finanšu nozares asociācijas valdes loceklis Brazovskis. Viņš skaidro, ka vispirms jāizsver, kādi iespējami riski, ka neveidojas nepamatoti paaugstinātas cenas klientiem, neveidojas monopols, proti – lai tas atbilstu konkurences likumiem.

Latvijas Finanšu nozares asociācijā norāda, ka jautājums par neatkarīgu tīklu pārrunāts arī ar kolēģiem no Igaunijas un Lietuvas asociācijām, ka tas ir izpētes vērts, taču pagaidām bez konkrētām diskusijām.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.