Šī gada 1. jūlijā stājās spēkā grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā. Tie nosaka gan kreditēšanas reklāmas ierobežojumus, gan maksimālās procentu likmes kredītiem, ko izsniedz uz laiku līdz 30 dienām. Kredīts, kas tiek atdots vienā maksājumā, nedrīkst būt lielāks par pusi no valstī noteiktās minimālās algas, šobrīd tas ir 215 eiro. Aizdevumu drīkst pagarināt divas reizes, un maksimālā procentu likme nedrīkst pārsniegt 0,07% dienā. Kādas izmaiņas šie grozījumi likumā ienesuši kredītu tirgū?

“Ferratum Bank” koordinators Latvijā Artis Bērziņš stāsta, ka, veicot kreditēšanas tirgus monitoringu, konstatējuši, ka vairāki nebanku nozares spēlētāji grozījumus likumā nepilda. Formāli likumu viņi nepārkāpj, bet tā esot negodīga rīcība pret klientiem.

Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš vērtē, ka grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas noteica maksimālās procentu likmes griestus, saasinājuši konkurenci nebanku un banku aizdevēju starpā.

Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) direktore Baiba Vītoliņa stāsta, ka centram nav tik daudz resursu, lai veiktu kreditēšanas tirgus monitoringu, viņi izvērtē iedzīvotāju sūdzības. Baiba Vītoliņa arī uzsver, ka bez vainas nav likumdevēji, kas pieņēmuši grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā. Šobrīd īstermiņa kredītu likmēm nav ekonomiska pamatojuma, tāpēc tie rada arī citas problēmas.

Pagājušajā nedēļā lielu pārsteigumu radīja valdība plāns nebanku kreditētājiem no nākamā gada licences maksās iekasēt par trīs miljoniem eiro vairāk nekā līdz šim. Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš vērtē – ja valdība šādu lēmumu pieņems, nebanku kreditētāji vairs nespēs konkurēt ar bankām.

Arī PTAC direktore Baiba Vītoliņa valdības lēmumu palielināt maksu par nebanku kredītņēmēju licencēm dēvē par monopolstāvokļa radīšanu ātro kredītu jomā, līdzīgi kā šobrīd tas ir atkritumu jomā.

Cik nebanku kreditētāji turpinās darbu nākamajā gadā, nav zināms. Skaidrs ir tas, ka iedzīvotājiem īstermiņa aizdevumi ir nepieciešami. Bet cik likumīgi ir kredītu procentu likmju ierobežojumi, kas iekļauti grozījumos Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, vēl lems Satversmes tiesa.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.