Investējot 120 miljonus eiro Latvijas Universitāte (LU) tuvākajos četros gados Pārdaugavā, Torņakalnā, paplašinās Akadēmisko centru ar vēl vairākām ēkām. Dabas un Zinātņu mājām piepulcēsies Rakstu māja, Tehnoloģiju, Veselības, Sporta  un Studentu māja. Vai Akadēmiskais centrs spēs radīt spēcīgu grūdienu Torņakalna attīstībai?

Latvijas Universitātes Akadēmiskā centa attīstība Torņakalnā sākās pirms desmit gadiem, kad tika parakstīts līgums par Dabas mājas būvniecību. Pēc tam tika uzbūvēta arī Zinātņu māja. Tuvākajos četros gados Latvijas universitāte iecerējusi attīstības apgriezienus dubultot gan ēku skaita ziņā, gan investīciju apjomā. Latvijas Universitātes rektors profesors Indriķis Muižnieks stāsta, ka Akadēmiskā centra izveides iecere ir sena.  

Aktualitāti universitātes jauno mājvietu meklējumi atguva pirms aptuveni desmit gadiem. Izvērtētas tika dažādas vietas – Skanstes rajons, Mūkusalas ielas rajons, Saliena un citas vietas.

Nākamajā gadā Torņakalnā iecerēts atklāt Rakstu māju ap kuras būvniecību virmo arī iespējamais korupcijas skandāls. Šajā kriminālprocesā KNAB aizturēja toreizējo LU rektora vietnieci Baibu Broku, kura vēlāk atstāja šo amatu. Apsūdzēto statusā ir arī Skonto būves vadošie darbinieki.  Muižnieks pauž pārliecību, ka universitāte ir izdarījusi visu, lai šādas situācijas vairs neatkārtotos.

Runājot par plašo Latvijas Universitātes ēku pulku, vairāk nekā 50 adresēm, Muižnieks teic, ka tās tuvākajos piecos gados saruks par divām trešdaļām. Daļa no ēkām tiks nodotas īrei, daļa pārdotas.

Grupas 93 vadītājs, pilsētplānotājs Neils Balgalis teic, ka universitāšu pilsētiņu veidošana pilsētu nomalēs ir ierasta prakse daudzviet Eiropā, bet ir vairāki priekšnoteikumi, lai to esamība konkrētajai apkaimei nestu arī labumu jeb vērā ņemamu attīstības grūdienu. Un lai to sasniegtu nepietiek vien ar ēku uzbūvēšanu kādā apkaimē. Neils Balgalis atgādina, kādi bija saukļi, kad tika plānota Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvniecība.

Līdzīgās domās ir nekustamo īpašumu aģentūras „Latio” tirgus analītiķe Ksenija Ijevleva sakot, ka Latvijas Nacionālā bibliotēka ir izcils piemērs kuru minēt, lai nākotnē nepieļautu kļūdas. Viņa uzsver, ka Torņakalnā nākotnē varētu veidoties jauns iedzīvotāju slānis.

Protams, pie nosacījuma, ja tiks attīstīts ne tikai LU Akadēmiskais centrs, bet arī apkārtējā infrastruktūra.