Pozitīvas tendences vērojamas nekustamā īpašuma tirgū. Pēc klusuma martā un aprīlī pirmā pusgada beigās pieaudzis darījumu skaits reģionos, pie tam tas pārspējis pērnā gada pēdējā ceturkšņa rādītājus. Kā mainījies mājokļu tirgus un cik viegli vai grūti tikt pie hipotekārā kredīta nekustamā īpašuma iegādei?

Bankas "Citadele" privātpersonu apkalpošanas direkcijas vadītāja Baltijā Anna Fišere-Kaļķe stāsta, ka banka veikusi pētījumu par izmaiņām mājokļu tirgū. Ja pirms Covid krīzes par mājokļu kredītiem iedzīvotāji devās konsultēties uz bankas filiāli, tad tagad 80% ar banku sazinās digitāli un arī hipotekārā kredīta pieteikumus aizpilda attālināti. Ārkārtas situācijas laikā pieprasījums pēc kredītiem samazinājās par 33%, galvenokārt reģionos, bet tagad ir pretēji – tieši reģionos darījumi ar nekustamo īpašumu notiek biežāk nekā Rīgā.

Bankas "Luminor" mājokļu kreditēšanas vadītājs Kaspars Lukačovs stāsta, ka pavasarī, sākoties Covid krīzei, daļa esošo hipotekāro kredītu ņēmēji izvēlējas atlikt kredītmaksājumus, bet šobrīd par kredītu brīvdienām intereses nav un 80% darījumu notiek Rīgā. Krīzes laikā pieauga cilvēku interese par privātmājām ārpus Rīgas.

Nekustamā īpašuma kompānijas "Arco Real Estate" valdes priekšsēdētājs Aigars Šmits vērtē, ka pandēmijas laikā sērijveida dzīvokļu cenas samazinājušās tikai par 1-1,5%. Ja ārkārtas situācijas laikā bankas hipotekāros kredītus mājokļu iegādei izsniedza ļoti piesardzīgi, tad šobrīd kredītu var saņemt, protams, ja ir savs līdzfinansējums un atbilstoši ienākumi.

Aigars Šmits vērtē, ka šobrīd nav iemesla gaidīt ne mājokļu cenu samazināšanos, ne strauju kāpumu. Mājokļu tirgu šobrīd visvairāk varētu ietekmēt ekonomikas sabremzēšanās. Ja mājsaimniecībām būs bažas par darbu un algu, tad darījumi nekustamā īpašuma tirgū nenotiks.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.