Pirms pieciem gadiem Latvijā tika atvērts elektroenerģijas tirgus mājsaimniecībām. Tas nozīmē, ka iedzīvotāji var izvēlēties, no kura elektrības tirgotāja pirkt elektrību. Šobrīd elektrību mājsaimniecībām piedāvā 17 tirgotāji. Skaidrojam, cik aktīvi mājsaimniecības iesaistījušās elektroenerģijas tirgū.

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Vides aizsardzības un siltuma sistēmu katedras pētnieks Reinis Āboltiņš vērtē, ka pirmos divus gadus, līdz pat 2017. gadam sākumam, kad elektrības tirgū ienāca "Tet" jeb bijušais "Lattelecom", elektrības tirgū mājsaimniecību aktivitāte bija neliela un monopolu saglabāja "Latvenergo".

Tikai pēdējos gados “Latvenergo”, kas elektrības tirgū darbojas ar zīmolu “Elektrum”, klientu skaits samazinājies no 98% līdz 90% Latvijas mājsaimniecību. “Latvenergo” jau 10 gadus tirgo elektrību visās trīs Baltijas valstīs. Uzņēmuma pārdošanas direktors Uldis Mucenieks stāsta par brīvā elektroenerģijas tirgus priekšrocībām.

Pērn elektrību Latvijas mājsaimniecībām sāka tirgot arī “Eesti Energia” meitas uzņēmums “Enefit”. Tā valdes loceklis Krists Mertens vērtē, ka tikai šobrīd atvērtais elektrības tirgus mājsaimniecībām kļūst aktīvāks. “Enefit” strādā ne tikai Baltijas valstīs, bet arī Polijā, Somijā un Zviedrijā. Skandināvijā elektrību uzņēmums tirgo arī mājsaimniecībām un šis tirgus ir visaktīvākais.

Enerģētikas eksperts Reinis Āboltiņš stāsta, ka, piemēram, Igaunijā mājsaimniecības elektrību daudz biežāk nekā Latvijā pērk par biržas cenām. Tam nepieciešami viedie skaitītāji, kas elektrības patēriņu fiksē reālā laikā. Izvēloties izdevīgāko risinājumu, mājsaimniecības ar lielāku elektrības patēriņu var ietaupīt pat 100 eiro gadā.

Reinis Āboltiņš arī atgādina, ka krīzes laikā īpaši svarīgi ir domāt par to, kā taupīt līdzekļus. Katra mājsaimniecība, ja vien nav noslēgts līgums uz noteiktu laika periodu, reizi mēnesī – līdz 15. datumam, var mainīt elektrības tirgotāju un pakalpojumu.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.