Martā patēriņa cenas, salīdzinot ar gadu iepriekš, augušas par 0,3%. Tā liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Palielinājušās apģērbu cenas, degvielas cenas un akcīzes nodoklis alkoholam, nedaudz arī atsevišķu pakalpojumu cenas. Turpmāk cenu pieaugums gaidāms arī pārtikas nozarē.

Līdz šim Latvijā stabilas bijušas pārtikas cenas, kas pasaulē kopš pagājušā gada vidus augušas par 30%. Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Inguna Gulbe vērtē, ka procesi, kas notiek pasaules tirgos, ar lielāku vai mazāku nobīdi norisinās arī Latvijā un resursu cenu kāpums ietekmēs arī pārtikas cenu palielināšanos.

AS “Dobeles dzirnavnieks” nesen nopirka Lietuvas graudu pārstrādes koncernu “AB Baltic Mill”, kurā ietilpst arī “Rīgas dzirnavnieks”. “Dobeles dzirnavnieka” valdes priekšsēdētājs Kristaps Amsils skaidro, ka uzņēmumu apvienošanās produkcijas cenas neietekmēs. Graudaugu cenas pasaulē nosaka cenas biržā.

Cenas pērn samazinājās dārzeņiem. Agronome un biedrības „Latvijas Dārznieks” pārstāve Mārīte Gailīte vērtē, ka cenu samazinājuma iemesls ir pandēmija.

Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Inguna Gulbe stāsta, ka pagājušā gada beigās samazinājās gan liellopu, gan cūkgaļas cenas, bet šogad cenas palielināsies un tās augs arī piena nozarē.

Turpmākajos mēnešos Latvijā augs arī inflācija, kas vasarā varētu sasniegt 2%.