SIA "Max Bakery" Daugavpilī uzsācis darbu pirms gada. Tas ir Latvijas un Dānijas kopuzņēmums, kas nodarbojas ar miltu izstrādājumu - sausmaizīšu un grauzdiņu ražošanu. Uzņēmumā ieguldīti vairāki  miljoni eiro, un tas dod darbu ap 60 cilvēkiem. Top jauni projekti un viens no mērķiem - beidzot iekļauties Latgales speciālajā ekonomiskajā zonā.

SIA "Max Bakery" Daugavpilī ražo sēklu plāksnītes, cepumus, grauzdiņu un tagad arī pilngraudu cepumus. Tas ir kopuzņēmums ar Dāniju. Bet sadarbība ar to izveidojusies vēl darbojoties tēva vadītājā uzņēmumā Līvānos „Daugulis un partneri”.

„Ar Dāņiem kopā strādājām vēl kā Līvānu uzņēmums „Daugulis un partneri”, pieprasījums pēc produkcijas stipri pieauga un vajadzēja  paplašināties. Līvānos īsti nebija vietas un izvēlējāmies Daugavpili. Tā ir lielāka pilsēta, un galvenais, ka te bija telpas, kādas mums bija vajadzīgas,” stāsta uzņēmējs Andis Daugulis.

Jaunajā ražotnē  Daugavpilī ieguldīti vairāki miljoni eiro. Pateicoties Dānijas partneriem, praktiski visa Daugavpilī saražotā prece nonāk eksportā.

„Pašu līdzekļi ar dāņiem kopā ir ap miljons eiro, tad vēl bankas aizņemtie 1,9 miljoni. Dāņu pienesums bija klienti, tas bija svarīgākais. Galvenais noiets ir Dānijā, Zviedrijā un Vācijā. Vietējā tirgū tikai kādi 5 %. Apgrozījums mēnesī mums ir 150 tūkstoši eiro.”

Pērn  SIA „Max Bakery” Latgales plānošanas reģiona uzņēmējdarbības centra rīkotajā konkursā ’’Latgales reģiona uzņēmēju gada balva’’ kļuva par uzvarētāju  nominācijā -  Gada jaunais komersants. Uzņēmums ne tikai investēja un attīstījās, bet arī radīja pienesumu Latgalē darba vietu ziņā. Tomēr tieši kvalificētu darba roku trūkumu uzskata par lielāko problēmu.

„Sākumā bija 20 darbinieki, šobrīd - 50, kopā ar ofisa cilvēkiem ir visi 60. Uzņēmējdarbības vide šeit ir pieņemama. Tiesa gribētos zemāku darba spēka nodokli, lai darbiniekiem paliek vairāk „uz rokas”.

Šobrīd algu apmērs uzņēmumā darbiniekiem ir dažāds, pēc kvalifikācijas, tomēr vidēji būs pat nedaudz lielāks kā vidēji Daugavpilī.

Daugavpilī SIA „Max Bakery” izvietojies pilsētas  rūpnieciskajā  zonā. Patiesībā tas ir viens no retajiem jaunajiem uzņēmējiem ar lielām investīcijām, kas pērn ienāca Daugavpilī.

„Grūtības rada Daugavpils attālums no Rīgas un ostām, darbības apjoma samazinājums ar Krieviju un Baltkrieviju un tas, ka jaunie cilvēki dodas peļņā uz ārzemēm, tas rada darba roku trūkumu,” atzīst pilsētas domes biznesa attīstības nodaļas vadītājs Edvards Sargsjans.

Tomēr arī šogad Daugavpils sagaida jaunu investoru no Lietuvas.

„Tas būs šūšanas cehs, kas radīs 150 jaunas darba vietas. Pilsētai labi, ka ir SEZ.”

Latgales speciālajai ekonomiskajai zonai ir savi plusi. Darboties tajā ir pieteicies arī  „Max Bakery”.  Pagaidām gan ne tik veiksmīgi.

„Mums līgums ar SEZu ir, taču mums bija ALTUM aizdevums, un tas pēc SEZa ieskatiem bija jau valsts atbalsts. Kaut arī tas bija parasts aizdevums. Tādēļ mēs arī netikām. Mums arī nav izdevies gūt arī atbalstus, tostarp LADa atbalstu pie būvniecības, arī SEZā pirmais projekts neaizgāja,” tā Andis Daugulis.

Darbība ekonomiskajā zonā uzņēmumam ļautu gan uzelpot, gan paplašināties. Uzņēmums nenolaiž rokas, tam ir jauni plāni un ieceres, ko īstenot.

„SEZā mēs iegūtu nekustamā nodokļa atlaides, kas būtu 80%. Bet mēs pieteiksimies uz jaunu projektu, jo vēlamies uzstādīt jaunas iekārtas, lai paplašinātu savu sortimentu.”

Protams, kā daudzas nozares, arī šo pārtikas ražotāju  skar Covid situācija, tomēr Andis Daugulis pārliecības pilns, ka izdzīvot  uzņēmums spēs arī krīzes situācijā:

„Kopš marta, kad tas sākās, mums noieta kritums bija ap 30 procentiem, tad viss nāca atpakaļ ar uzviju. Mums Dānija ir pats svarīgākais tirgus, un kad tur aizvēra ciet mazos veikalus, tad mums arī bija apgrozījuma kritums. Bet tad viss stabilizējās. Man liekas, ka pārtikas ražotāji var tik stipri nesatraukties. Kamēr cilvēki ies uz veikalu, pirks pārtiku, tikmēr varēs ražot un nodarboties ar biznesu.”