Izvērtējot Rēzeknes speciālās ekonomiskās zonas komercsabiedrību darbības rādītājus „Gada uzņēmuma” balva mazo komercsabiedrību grupā piešķirta metālapstrādes uzņēmumam SIA „LATSTAB”. Uzņēmums darbojas jau 15 gadus, piedzīvojot vairākus krīzes brīžus, šobrīd ieguvis stabilitāti.

Uzņēmuma „LATSTAB” vadītājs Staņislavs Ratinskis ir pats savulaik strādājis ārzemēs par metinātāju, tādēļ labi zina ražošanas darbību no strādnieku skatupunkta. Uzņēmums nodarbojas ar tērauda izstrādājumu izgatavošanu dažādām jomām, ražojot apgaismes stabus un mastus. Uzņēmums darbojas Rēzeknes Speciālās ekonomiskās zonas teritorijā un šobrīd gadu kā atrodas renovētajās ražošanas telpās, kas ir viens no Rēzeknes  pašvaldības īstenotajiem projektiem uzņēmējdarbības veicināšanai pilsētā, iekārtojot uzņēmumiem vietu, kur strādāt. LATSTAB” apgrozījums 2020.gadā sasniedza 1,9 miljonus eiro, nodarbinot 48 darbiniekus. Uzņēmumam nākamajā gadā būs piecpadsmitais darbības gads. 

„Vai šajos 15 gados jums ir bijušas rūgtas mācības? Protams, ka bija, mums bija gandrīz trīs bankroti šajos gados, tas ražošanas bizness nav viegls un ne katrs to var darīt,

ja būtu tie visi mirkļi saldi, tad jau katrs otrais būtu ražotājs.”

Šobrīd saražotās produkcijas eksports veido ap 95 procentiem.

„Uz dažādām valstīm, tai skaitā - Krievija, Īrija, visa Eiropa, Āfrika, Skandināvija. Tirgus ir dažāds, šobrīd mums ir 17 valstis, kur mēs piegādājam produkciju.”

Staņislavs Ratinskis turpina stāstīt par atmiņā paliekošākajiem pasūtījumiem, kas īstenoti. „Tādi interesantākie, kas bija šajos piecpadsmit gados, tas bija Sočiem, Olimpiskajām spēlēm, pagājušajā gadā mēs aizsūtījām uz Arābu emirātiem uz Pasaules futbola čempionātu, ir diezgan daudz visādu interesantu projektu.”

Ja darbības sākumā komandu veidoja trīs cilvēki, šobrīd tie jau ir 60. Uzņēmums jūtas stabili un domā par attīstību.

„Šobrīd mēs ļoti attīstām loģistiku, kas mums ļoti palīdzēja šajā situācijā ar kovidu,

mēs ar savām mašīnām vedām produkciju 3 tūkstoši kilometrus no šejienes, tas ir ļoti labi, labi klientiem, labi mums. Šobrīd mēs skatāmies uz to, ka mums ir jāstrādā ar uzņēmuma efektivitāti, lai mēs varētu ar šo pašu kolektīvu saražot vairāk, tas ir tāds mērķis šobrīd, tāpēc mēs plānojam ieguldīt līdzekļus robotizācijā, lai aizvietotu darbiniekus.”

Aizvietot darbiniekus ar tehnoloģijām nepieciešams arī tā iemelsa dēļ, ka darbinieku trūkst, un arī savas korekcijas ievieš kovid situācija, ir darbinieki, kuri nevēlas vakcinēties.

„Man trūkst kaut kādu pierādījumu, es neesmu ārsts, lai pierādītu kaut ko tādu un piespiest darbiniekus es arī nevaru. Mums seši, septiņi darbinieki, kas nav vakcinējušies, bet pus kolektīvam atkal beigsies tās visas potes, un atkal cilvēki baidās.”

Pagaidām darbinieki, kuri nevēlas vakcinēties, ir atvaļinājumā, kā būs tālāk, to rādīs laiks.

„Mums visu laiku ir sludinājums NVA, kur mēs meklējam darbiniekus, šajā situācija pazaudēt darbiniekus, kuri ir strādājuši piecus, sešus gadus, tas ir tāds ir tāds pārbaudījums. Šobrīd mēs gribam atvest darbiniekus no ārzemēm,

mums no Uzbekistānas cilvēki strādā, un labi strādā,

šobrīd mēs mēģinām atvest metinātājus no turienes.”

Šobrīd, kā uzsver Staņislavs Ratinskis, uzņēmumā ir stabils izaugsmes posms, ražotnē virzās uz pāreju no maza uzņēmuma uz vidēju, uzņēmējs plāno, ka dažu gadu laikā to izdosies īstenot.