Sarosījušies gan iedzīvotāji, kuriem tas ir hobijs un brīvā laika pavadīšanas veids dabā, gan tie, kuriem sēņu un ogu lasīšana vai uzpirkšana un pārdošana dod iespēju nopelnīt papildu naudu. Šobrīd no sēnēm pārsvarā tiek lasītas, pirktas un pārdotas gailenes, bet no ogām- mellenes. Raža šogad meža veltēm laba. Čakls lasītājs dienā var nopelnīt ap 150 un pat pāri par 200 eiro, stāsta sēņu un ogu uzpircēji. Bet vāktais Latvijas mežos un uzpirktais pārsvarā kļūst par eksporta preci. 

Uz Daugavpils Centrālā tirgus Zaļā tirgus letēm jau labu laiku var manīt grozusun litra tilpuma spainīšus ar tikko mežos vāktām veltēm. Pārsvarā gailenēm, citas sēnes šogad uz šo laiku atrast tik pat kā nav iespējams, stāsta sēņotāji.

Spainītis gaileņu Daugavpils tirgū maksā 2,5 eiro.

“Gailenes iet ļoti labi, pagaidām ir ļoti labi. Tagad ir nedaudz sausāks, mazāk, bet tā kopumā ir ļoti labi,” stāsta sēņotāji.

Par gaileņu ražu un piedāvājumu nesūdzas arī iepirkšanas portālos uzrunātie meža velšu uzpircēji. Arī cena šogad tām esot laba, stāsta Gatis no Rīgas:

“Gailenēm ir 4,5 eiro par kilogramu, bija augstāka, bija mazāka, cena visu laiku mainās.”

Latgales un Vidzemes pusē- Varakļānos uzpircējs Agris par meža velšu vākumu nav tik iepriecinošs, sēnes daudzviet vispār vēl neaugot.

“Ogas un sēnes iepērkam, mellenes ir 2,3 eiro, un ja ir lielāks vairums, tad ir neliels bonusiņš, un sēnes iepērkam par 3,5 eiro. Pagājušo gadu bija mazāk, šogad ir vairāk, bet ne tik daudz kā bija kādreiz. Domāju, ka pagaidām sēņu daudz nebūs, jo ir daudzi rajoni, kur lietus vispār nav bijis. Tur nekā nav, nav ne lāga ogu, ne lāga sēņu.”

Agris, atšķirībā no citiem uzpircējiem, meža veltes, tieši mellenes iepērk nelielos daudzumos un piedāvājumu viņam nemaz ne esot tik daudz.

“Personīgi es, ja 200 kilogramus iepērku, tad tas ir daudz. Ir bijis, kad 2-3 dienas vispār neviens cilvēks nav bijis.”

Juris ar savāktajām mellenēm uz Daugavpils Zaļo tirgu ieradies no Jersikas, uzpircējiem savu vākumu nepārdot, tirgū cena labāka.

“Ļoti laba melleņu raža, fenomenāla. Tikai ļoti tālu jāiet un cilvēki palikuši ļoti slinkti. Un man ir ļoti žēl, ka tik daudz preces, dabas veltes iet bojā. Cilvēki slinki! No kā tie cilvēki baidās mežā? No Covida vai meža zvēriem?Pašlaik sēņu nav, tāpēc uz ogām spiežam. Viens mazais spainītis tiek savākts apmēram 20 minūtēs. Uz mellenēm cena ir ļoti laba, nekad tik laba tā nav bijusi. Tas raksturo, cik tauta ir slinka. Pārdodu šo spainīti par 6 eiro.”

Pie uzpircējiem par kilogramu var nopelnīt mazāk, taču te iepērk ar kombainu lasītās mellenes, un vācējam nav jāiespringst uz ogu tīrīšana un to vizuālo veidolu. Melleņu raža kopumā valstī esot laba un čakls vācējs dienā  var nopelnīt prāvu summu, atklāj Gatis no Rīgas:

Cena ir 2,3 eiro par kilogramu, visur tā ir. Pagājušogad cena bija augstāka, bet ogu bija stipri mazāk. Šogad ir diezgan laba raža, aizpagājušogad bija rekordgads, bet šogad vidēji laba.

Vismaz Vidzemes, Latgales un Pierīgas apkaimē ir laba raža, Kurzemē sūkstās, ka mazāka.

Tie, kas lasa un kārtīgi strādā, vidēji dienā nopelna 150 eiro, kas reāli brauca kā uz darbu. Ir arī rekordsmeņi, kas nopelna pat 200 eiro un uz augšu dienā nopelna. Kas grib nopelnīt, tas arī strādā! Tas arī nopelna, kas negrib strādāt, tas vienmēr raudās, ka nekā nav.”

Visas Gata iepirktās meža veltes un tās, kā pats atklāj mērāmas ne kilogramos, bet tonnās, dodas prom uz ārzemēm kā eksporta prece.

“Tonnās, daudzās tonnās, neviens jau neatklās, cik tieši, viss iet uz eksportu. Tikai neliela daļa no mežā veltēm paliek Latvijā, kas tiek pārstrādāta, saldēta vai izmantota restorānu virtuvēs.”

Šobrīd tiek gaidīta jau jaunā baraviku, brūkleņu un aveņu raža. Tāpat vēl tiek iepirktas arī gailenes un mellenes.