Rēzeknē dažādās tirgošanās vietās nelielos apjomos cilvēki pārdod salasītās meža veltes. Šobrīd tās ir gailenes, baravikas un brūklenes. Uz tirgu nāk lielākoties tie, kuri vēlas nedaudz piepelnīties, tomēr nespēj salasīt tik lielos apjomos, lai ogas un sēnes nodotu uzpircēju firmām. Kāda sirmgalve uz tirgu, pārdot ogas, nedodas regulāri. Šajā sezonā vienkārši esot brīvāks laiks, nopelnīt šādi neko daudz nevar, ogas lasīt ir grūti, laiks karsts. Cena brūklenēm eiro piecdesmit. Blakus turpat netālu sieviete tirgojas ar brūklenēm un gailenēm. Sieviete secinājusi, ka daudzi ogas lasa vēl zaļas, tāpēc mežā grūti, ko atrast.
„Brūklenes un pat dzērvenes vēl nav gatavas, jau ir izlasījuši visu, ļoti grūti, jāmeklē vietas, kur ko var atrast. Nevar teikt, ka bada gads, bet maz mežā,” stāsta sieviete, norādot, ka peļņa šādi nesanākot.
„Neko nevar nopelnīt, ja noskaita benzīnu un to trako darbu, citreiz liekas, ka es piemaksātu, lai tik paņem, lai man vairs nav jābrauc. Varbūt, kas lasa ar mašīnu vai brigādēm, vai zina vietas, tie varbūt var kaut ko nopelnīt, bet, ja tā ar savām rociņām trīs litrus pielasi, tāds trakais darbs neatmaksājas.”
Ogu iepirkšanas uzņēmums “Pharmeko Lettland”, kas atrodas Madonas novadā, ogas iepērk Vidzemē, Latgalē un nedaudz arī Zemgalē. Uzņēmuma pārstāve Silvija Grigorjeva atzīst, ka šis esot slikts gads.
„Mellenes ļoti slikti. Kopš es strādāju vispār nav pieredzēts, jo iepirkts ir tikai 142 tonnas, piemēram, salīdzinot pagājušajā gadā mēs iepirkām Latvijā 745 tonnas. Brūklenes vēl tikai nedēļu pērkam, apjomi nav lieli, bet ir cerīgāks skats, ka būs drusku labāk nekā ar mellenēm, kaut gan, skatoties plašāk, ir ļoti slikti pārziemojušas brūklenes gan Skandināvijā, gan citās Eiropas valstīs, tāpēc iepirkuma cena ir salīdzinoši augsta, ogotājiem ir iespēja pelnīt ļoti labi,” stāsta „Pharmeko Lettland” pārstāve Silvija Grigorjeva.
Uzņēmuma iepirktā produkcija tiek eksportēta lielākā daļa uz Ķīnu, tāpat arī uz Eiropas un Skandināvijas valstīm. Brūklenēm šobrīd cena ir no 1 eiro 20 līdz 1 eiro 40. Mellenēm bija ap 2 eiro 40 līdz 2 eiro 50, kas ir ļoti augsta.
„Lasa bezdarbnieki, ģimenes ar bērniem, mums uz Madonu, atved regulāri ogas un sēnes daudzbērnu ģimene, veci cilvēki arī ir enerģijas pilni iet, bet ar jaunajiem cilvēkiem diemžēl ir tā, kas ir spēka gados, tie vai nu strādā, vai ir aizbraukuši.”
Arī Talsu pusē šis nav ražas gads, stāsta uzņēmumā “Ice Berry” iepirkumu speciālists Kaspars Kantors. Uzņēmumus gan gatavo sulas un sīrupus, gan iepirkto eksportē uz Vāciju, Poliju, Zviedriju. Vērtējot lasītāju aktivitāti, tā esot lielāka, ja ir, ko lasīt, protams, ir tādi, kuri zina vietas un katru gadu var ko salasīt un nodot.
"Mellenes maksā 2 eiro 20, gailenēm svārstās no 2 eiro 50 - 3 eiro 50 vai pat līdz 4 eiro, brūklenes pašreiz 1 eiro 20. Pa dienu, cik var nopelnīt, tas kā kuru dienu, var 60-70-80 eiro, bet, ja lasa pēc darba cilvēki, brauc un lasa mellenes, tad divās trijās stundās var nopelnīt 30 eiro,” “Ice Berry” iepirkumu speciālists Kaspars Kantors.
Dzērveņu lasīšana vēl nav sākusies, tomēr, kā novērojuši ogu lasītāji, šogad par dzērveņu ražu nevarēs sūdzēties.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X