Tradicionālajā sabiedrības aptaujā par "Latvijas gada monētu 2019" šogad atzīta kolekcijas monēta "Kaķīša dzirnavas", kas veltīta dzejnieka, prozaiķa un politiķa Kārļa Skalbes daiļradei. No 6000 aptaujas dalībniekiem 2200 nobalsoja par monētu "Kaķīša dzirnavas".

Latvijas Banka laidusi klajā jau vairāk nekā 100 kolekcijas monētas, kas stāsta par Latvijas vērtībām – cilvēkiem, notikumiem un kultūras zīmēm. Monētu daļas vadītāja Ieva Bela stāsta, pērn nokaltas četras ļoti atšķirīgas kolekcijas monētas.

Monētas "Kaķīša dzirnavas", ko iedzīvotāji atzina par gada monētu, grafiskā dizaina autore ir bērnu grāmatu ilustratore Elīna Brasliņa, kurai šī bija debija monētu veidošanā.

Rīgas kolekcionāru biedrības pārstāvis Imants Klūdziņš stāsta, ka kolekcionāri ir dažādi un katram ir savas intereses. Viņš monētas nepērk, lai pēc tam tās dārgāk pārdotu un nopelnītu, bet sava prieka pēc. Piemēram, viņš sakrājis piecas Eiropas valstu prezidentūrai ES padomē veltītās monētas.

Latvijas Bankas Monētu daļas vadītāja Ieva Bela stāsta, ka naudas kaltuves arī ārkārtas situācijā darbu turpina, tiesa gan - mazākā apjomā. Arī šogad plānots nokalt četras jaunas monētas, bet to laišana klajā varētu aizkavēties.

Latvijas Bankas monētas daudzkārt saņēmušas balvas dažādos konkursos. Šī gada sākumā Pasaules naudas izstādē Berlīnē titulu ‘’Gada monēta” saņēma Artūra Analta veidotā inovatīvā “Medus monēta”, kas veidota no apzeltīta sudraba kā bišu šūna sešstūra formā un akcentē bišu lomu bioloģiskās daudzveidība uzturēšanā. 

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.