Covid-19 pandēmijas periods ir ietekmējis radošo cilvēku profesionālo darbību, ikdienu, paradumus un ienākumus. Arī Latgalē krīzes laiku radošie cilvēki cenšas pārdzīvot, meklējot iespēju strādāt vairākos darbos, bieži vien ar kultūru nesaistītās sfērās. Radošo profesiju pārstāvji pandēmijas laikā nopietni izjutuši stingro ierobežojumu sekas, un tagad pamazām atgriežoties pie iespējas uzstāties klātienē, tomēr meklē iespējas nešķirot apmeklētājus vakcinētajos un nevakcinētajos.
„Es esmu mūziķis. Spēlēju koncertos un korporatīvos pasākumos. Varētu teikt, ka pirms pandēmijas tas bija mans pamatienākumu avots,”
stāsta mūziķis Arnis Slabožaņins, kurš Covid pandēmijas laikā ieviesto drošības pasākumu dēļ ir zaudējis pamatienākumu avotu un, gaidot atļauju koncertēt, darbojas un pelna iztikas līdzekļus citās jomās.
„Es nodarbojos ar televīzijas raidījumu veidošanu, producēšanu, vadīšanu un arī radio raidījumu vadīšanu.”
Arnis Slobožaņins atklāj, ka ir izmantojis valsts piedāvāto atbalstu radošām personām, kas nonākušas dīkstāvē un saņem arī stipendiju, mācoties Daugavpils Universitātē.
„Arī šo stipendiju es uzskatu par ienākumu. Tā nav liela, bet tik un tā pandēmijas laikos tas ir labs atbalsts. Neliels, bet tu zini, ka tas būs. Tad ir darbs Ilūkstes Bērnu un jauniešu centrā, kur es vadu bērnu ansambli. Tiesa, tā ansambļa vadīšana pandēmijas apstākļos ir visai nosacīta. Arī tur maza naudiņa, un tādos mēnešos kā februāris, marts, aprīlis, kad vispār nekas nenotika, vismaz zināju, ka būs šī nelielā naudiņa.
Pašlaik lielu daļu manu ienākumu veido pasīvie ienākumi, ko es saņemu par autortiesībām.”
Uzlabojoties epidemioloģiskajai situācijai, tika mazināti līdzšinējie drošības pasākumi, paplašinot pulcēšanās iespējas gan privātos, gan publiskos pasākumos. Tas ļauj mūziķiem, māksliniekiem un arī pasākumu organizētājiem pamazām atsākt savu darbību. Taču kā teic grupas „Dvinskas muzikanti” un „Patrioti LG” solists Juris Ostrovskis, vēl 2008. gada krīzes laikā viņš ir sapratis - radošai personībai jābūt vairākiem savā starpā nesaistītiem ienākumu avotiem.
„Es esmu pasākumu organizators, mūziķis, man ir darbs Daugavpils tehnikumā, kur es strādāju par skolotāju un daļēji darbojos zemnieku saimniecībā. Tāpēc šis dīkstāves posms mani īpaši neietekmēja.”
Mūziķis uzsver, ka šogad jūnijā viņam bija paredzēti divi koncerti, ko rīkoja Latgales pašvaldības. Taču tos nācās atcelt, jo neviens īsti nebija gatavs pildīt noteiktās prasības, tostarp arī skatītāju dalīšanu vakcinētajos un nevakcinētajos.
„Es atteicos no pasākumu organizēšanas un raugoties, vēl jo vairāk, ka arī pašvaldības, var teikt, nobijās, ka viņas arī nebūs spējīgas ievērot šos noteikumus un kontrolēt, lai cilvēki tos ievēro.”
Lai nodrošinātu skatītājiem un klausītājiem iespēju apmeklēt koncertus, izstādes, citus radošos pasākumus klātienē, Latgales laikmetīgās mākslas un kultūras centrā Lūznavas muižā jau tiek rīkoti āra koncerti. Kā atklāj muižas pārvaldniece Iveta Balčūne, pirmais āra koncerts, kad uzstājās pasaulslavenā ērģelniece Iveta Apkalna, ievērojot jaunos drošības pasākumus, jau aizvadīts.
„Mēs savā pasākumā mēģinājām nodrošināt maksimāli visas iespējas, lai visi interesenti to varētu apmeklēt. Šī loģistika aizņēma diezgan daudz laika, lai saplānotu kā organizēt kustību pasākumā, lai varētu nodrošināt vietas visām trim skatītāju grupām: drošais, vidēji drošais un nedrošais.”
18. jūlijā plānotajā Minimākslas piknikā Lūznavas muižā, cenšoties nodrošināt pasākuma pieejamību visiem apmeklētājiem, pirms pasākuma būs iespēja nodot ekspres testu. Turpina Iveta Balčūne.
„Šo iespēju es uzskatu par lielu atspaidu kultūras publiskajiem noteikumiem, jo šādā veidā mēs paredzam iespēju visiem cilvēkiem apmeklēt notikumu. Tie būs bezmaksas testi, bet tā būs līdz 1. augustam. Kā būs tālāk nevaru pateikt.”
Kultūras ministrija sadarbībā ar Latvijas Pasākumu producentu apvienību, Latvijas Pasākumu norišu vietu asociāciju un Latvijas Producentu savienību izstrādājusi un ar Veselības ministriju saskaņojusi vadlīnijas, kas palīdz publisku un arī slēgtu pasākumu organizatoriem droši, ievērojot ar Covid-19 saistītos ierobežojumus, organizēt kultūras pasākumus. Ievērojot šīs vadlīnijas kultūras dzīve kļūst aktīvāka arī Latgalē.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X