"Būvniecības nozare šā gada otrajā pusē ir sabremzējusies. Tā liecina Centrālās statistikas apkopotie dati. Salīdzinot ar pērno gadu, pārāk spožs, kā izrādās, būvniecībā nav bijis arī pirmais pusgads. Tomēr nākamais gads prognozēs rāda strauju izrāvienu, kam gan būs arī daudz blakusefektu, no kuriem sāpīgākais teju katram no mums – turpmāka cenu celšanās.

Būvniecība Latvijā veido septiņus procentus no iekšzemes kopprodukta, tajā nodarbināti gandrīz katrs desmitais mūsu valsts strādājošais jeb 76 tūkstoši cilvēku. Nozares būtiskumu apliecina arī fakts, ka no valsts budžeta desmitā tiesa jeb vairāk par vienu miljardu eiro tērējam kapitālajiem izdevumiem jeb tēriņiem būvniecībā.

Tomēr šis gads kopumā parāda būvniecības apjomu samazinājumu pret pērno gadu, bet sevišķs kritums vērojams trešajā ceturksnī, skaidro Ekonomikas ministrijas Analītikas dienesta vadītāja Dace Zīle.

Tas savukārt mazinājis pieprasījumu privātajā sektorā, jo līdz ar straujo cenu kāpumu daudzi atteikušies vai izvēlējušies nogaidīt ar būvniecības lietām. Taču Latvijas Būvnieku asociācijas prezidents Normunds Grinbergs norāda, ka objektu ir daudz un arī pieprasījums kopumā ir ievērojams.

Tāpēc nozare rosina atbildīgo ministriju ļaut darba devējiem uzņemties atbildību par padotajiem un atteikties no obligātas vakcinācijas pēc decembra vidus, citādi draud ar nepārvaramas varas apstākļiem, kas liegs pildīt uzņemtās saistības. Tomēr Ekonomikas ministrijas Analītikas dienesta vadītāja Dace Zīle nav noskaņota tik pesimistiski.

Tomēr darītāju nākamajā gadā trūks. To atzīst vairāki Latvijas Radio aptaujātie eksperti un netieši arī pati nozares ministrija, atklājot, ka nākamajā gadā no valsts budžeta un Eiropas fondiem būvniecībā ieplūdīs jau gandrīz divi miljardi eiro jeb teju divreiz vairāk nekā šogad. Bankas "Citadele" ekonomists Mārtiņš Āboliņš tāpēc nākamo gadu būvniecībā vērtē labāku par šo.

Būvnieku asociācija nākamajā gadā prognozē ne tikai vairāk darba un cenu celšanos, bet arī laikā nepabeigtus darbus, pārtrauktus līgumus, soda sankcijas un tiesvedības.