Šķiet, tas bija pavisam nesen, kad, lai ielogotos internetbankā, bija nepieciešama kodu karte un, lai varētu, piemēram, apmaksāt rēķinus, sava identitāte bija jāpierāda, apstiprinot to ar vienu no 20 dažādu ciparu kodiem. Tagad 80% jeb vairāk nekā viens miljons Latvijas iedzīvotāju lieto starptautisku autentifikācijas rīku - Smart ID, kam šogad aprit jau 5 gadi. Cik ir drošs un vai arī Latvijā, tāpat kā Lietuvā un Igaunijā, pieslēdzoties internetbankai, kā autentifikācijas rīku varēs izmantot arī elektronisko parakstu?

Starptautisko elektronisko autentifikācijas rīku Smart ID izmanto 3 miljoni lietotāju un tas nodrošina ne tikai e-autentifikāciju, bet arī e-parakstu un e-zīmogu. Latvijā Smart ID darbību nodrošina uzņēmums „SK ID Solutions”. Uzņēmuma Latvijas filiāles vadītāja Sanita Meijere stāsta, ka uzņēmums plāno paplašināt darbību jaunos tirgos.

Smart ID popularitāti veicinājusi arī Covid pandēmija. Finanšu nozares asociācijas Maksājumu un digitālo produktu komitejas līdzpriekšsēdētājs Iļja Nogičevs stāsta, ka Smart ID risinājumu Latvijā izmanto 5 bankas.

Tā kā Smart ID lieto vairāk nekā miljons Latvijas iedzīvotāju, to izmanto arī krāpnieki, cenšoties nozagt lietotāju datus. Tomēr Iļja Nogičevs uzsver, ka krāpnieki pie datiem tiek tikai tad, ja iedzīvotāji paši to atļauj.

„SK ID Solutions” Latvijas filiāles vadītāja Sanita Meijere stāsta, ka Smart ID nopietni darbības traucējumi notiek apmēram reizi gadā, bet cīņā ar krāpniekiem tiek ieviesti papildus risinājumi.

Tomēr ir gadījumi, kad nestrādā bankas vai Smart ID infrastruktūra, līdz ar to pakalpojums nav klientiem pieejams. Lai izvairītos no šādiem gadījumiem, banka Citadele izstrādājusi savu autentifikācijas rīku. Stāsta bankas Citadele digitālās pieredzes attīstības daļas vadītājs Mārtiņš Bērziņš.

Lietuvā un Igaunijā kā autentifikācijas rīks tiek izmantots arī elektroniskais paraksts. Plānots, ka arī Latvijā banku klientiem būs iespēja izmantot vismaz dvus rīkus, tostarp arī elektronisko parakstu un tad gadījumos, kad viens rīks nedarbosies, būs iespēja izmantot otru.