Sarežģītā situācijā nonākušas viesnīcas. Klientu skaits, kā apliecina Viesnīcu un restorānu asociācijā, samazinājies par 90 procentiem. Daļa viesnīcu šajā laikā izvēlas nestrādāt, tomēr ir sākusies apkures sezona, un ēku uzturēšana tāpat prasa finanšu līdzekļus. Naktsmītņu  nozarē strādājošie atzīst, ka ir nepieciešams atbalsts, lai varētu “Pārziemot!”.

Viesnīcu un restorānu asociācijas izpilddirektore Santa Graikste raksturo šā brīža situāciju naktsmītņu uzņēmumos.

“Tas kritums ir dramatisks, salīdzinot ar normālu situāciju, tie apmēram ir 90 procenti, jo bez restorāna, bez spa vai skaistumkopšanas pakalpojumiem viesnīca nevienam nav vajadzīga.”

Meklējot risinājumu, kā izdzīvot, naktsmītnēs piedāvā vietu pašizolācijai vai birojam, kad šobrīd strādājot attālināti, viesnīcas numurs var kļūt arī par darba telpu. Ir kas piedāvā numuriņus atpūtai ar svētku vakariņām. Tie ir mēģinājumi nodrošināt kaut kādu darbību.  Taču daļa viesnīcu šajā brīdī ir slēgta, jo apzinās, ka strādāt pašreizējos nosacījumos nav rentabli. 

“Šobrīd ir tāds pesimisms un neziņa, mēs jau kādu laiku ļoti, ļoti gaidām risinājumu dīkstāvei un subsīdijām, un, ja 10. novembrī pieņēma noteikumus, pēc tam vēl bija izmaiņas, vakardien vēl nākamās izmaiņas, līdz ar to šis mehānisms nevar stāties spēkā, un viņu nevar pielietot, tāpēc daļa uzņēmumu kā naktsmītnes un ēdināšanas uzņēmumi ir tādā lielā neziņā, ko darīt, jo katra diena tam uzņēmējam maksā,” norāda Santa Graikste.

“Kritums, protams, ir. Mums ne tikai viesnīca, mums arī klāt ir picērija, ir tikai līdzņemšana un piegāde.

Mēs klientus neapkalpojam, līdz ar to kritums ir jūtams,” Olga Šarigina Rēzeknē esošās “Viesnīcas Latgale” vadītāja apstiprina, ka šis laiks ir sarežģīts. Katra diena nes jaunas izmaiņas.

“Mēģināsim kaut kādā veidā pielāgoties, mēģināsim izmantot valsts atbalstu maksimāli pēc iespējas, kā būs iespējams, un mēģināsim izdzīvot, jo jau pārdzīvojam 2008.gada krīzi, un cerēsim uz to labāko.”

Uzņēmums arī vērsās pie vietējās pašvaldības ar lūgumu palīdzēt šai situācijā. Šobrīd domē ir apstiprināts, ka Rēzeknes pašvaldībā tiks piešķirts 90% atvieglojums nekustamā īpašuma nodoklim viesu izmitināšanas, sabiedriskās ēdināšanas un skaistumkopšanas pakalpojumu sniedzējiem no 2020.gada aprēķinātās nekustamā īpašuma nodokļa summas par ēkām  un zemi.

“Tie ir tikai provizoriskie cipari, jo mēs redzēsim, cik liels ir pieteicēju apjoms, tad redzēsim to gala ciparu, bet uz doto brīdi provizoriskais aprēķins ir 23 tūkstoši,” par finansējuma apjoma aplēsēm stāsta Rēzeknes pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks pilsētas attīstības un investīciju jautājumos Aleksejs Stecs. 

Arī Daugavpilī  Covid-19 ietekmes mazināšanai ir piemērota  nekustamā īpašuma nodokļa atlaide. Atbalsts šai situācijā uzņēmumiem ir vajadzīgs gan kā nekustamā īpašuma nodokļu maksājuma samazinājums, gan arī kredītmaksājumu, gan komunālo maksājumu iesaldēšana.

“Strādājam arī pie sanitārajiem protokoliem, lai varētu  tūristu grupas, lai varētu biznesa tūristi braukt. Mēs meklējam paši tos risinājumus, ko piedāvāt Veselības ministrijai, lai varētu veicināt tūrisma plūsmu, protams, ceram, ka, sākoties tūrisma sezonai - aprīlis, maijs,  tā plūsma atjaunosies, vīruss mazināsies vismaz Baltijas burbulis un Somija atjaunosies, tas dot spēku dzīvot uz priekšu, un kāpēc mēs bieži vien savā retorikā izmantojam un, lūdzot atbalstu valstij, sakām- “Pārziemot!””,  saka Viesnīcu un restorānu asociācijas izpilddirektore Santa Graikste.