Marta sākumā Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks rosināja norakstīt pirms 10 gadiem iepriekšējās krīzes laikā privātpersonu ņemtos hipotekāros kredītus. Bankas šos parādus - apmēram pusmiljardu eiro, jau norakstījušas zaudējumos. Plānots, ka parādus varētu norakstīt 13 000 kredītņēmēju, kuru vidējais aizņēmums ir 40 000 eiro. Komercbanku pārstāvji katru gadījumu sola vērtēt individuāli un negodīgiem kredītņēmējiem nepalīdzēs.

No 2004. līdz 2007. gadam Latvijā strauji auga kreditēšanas tempi un cenas nekustamajam īpašumam. Savukārt, 2008. gadā cenas samazinājās pat par 60–70%. Iedzīvotāji, kas bija mājokļa iegādei ņēmuši hipotekāro kredītu, ienākumu samazināšanās dēļ savas saistības vairs nevarēja izpildīt. Bankas nekustamos īpašumus atsavināja un pārdeva tos izsolēs, bet iedzīvotāji joprojām palika banku parādnieki, stāsta Finanšu nozares asociācijas valdes priekšsēdētāja Sanita Bajāre.

Latvijas Bankas padomnieks Edvards Kušners stāsta, ka 2008. gada krīzes seku dēļ ēnu ekonomikā joprojām atrodas vairāk nekā 10 000 Latvijas iedzīvotāju. Atgriezt šos cilvēkus legālajā biznesā būtu ieguvums visai tautsaimniecībai.

“Swedbank” hipotekārās kreditēšanas atbalsta daļas vadītājs Ainars Balceris stāsta, ka pēc 2008. gada krīzes savas kredītsaistības par nekustamo īpašumu nav nokārtojuši vairāk nekā trīs tūkstoši bankas klientu. Ja kredītņēmēja līdzšinējā sadarbība ar banku nav bijusi veiksmīga, parādu nedzēsīs. Parādi būs jāatmaksā arī tiem, kam uzsākts maksātnespējas process.

Dzēst parādsaistības par hipotekārajiem kredītiem, kas ņemti līdz 2008. gada beigām nekustamā īpašuma iegādei, bez “Swedbank” apņēmusies arī SEB banka, “Luminor” banka un “Citadele”. Parādu dzēšana varētu turpināties līdz 2021. gadam, norāda Latvijas Bankas padomnieks Edvards Kušners.

Finanšu nozares asociācija šonedēļ Saeimas budžeta komisijā iesniedza priekšlikumus par grozījumiem vairākos likumos par hipotekāro parādu dzēšanu, kas ņemti līdz 2008. gada beigām. Tie paredz bankām tiesības vienpusēji - pilnā vai daļējā apmēra dzēst kredītsaistības un atbrīvot parādniekus no nodokļu samaksas. Iesniegtos priekšlikumus vēl vērtēs Saeima.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.