Latvijā pieaug interese par mājokļu kredītiem, turklāt īpaši drosmīgi kredītņēmēji ir gados jauni cilvēki. Luminor kreditēšanas pieteikumu dati liecina, ka kopumā gada laikā trīs reizes pieaugusi interese saņemt aizdevumus būvniecības darbiem. Lielākā daļa, aptuveni 77% vēlas iegādāties dzīvokļus, bet katrs piektais vēlas īpašumā iegūt māju. Vislielākā aktivitāte vērojama galvaspilsētā, taču arī reģionos vērojama rosība. Viena no pilsētām, kur cilvēki vēlas iegādāties mājokļus ir Liepājā. Kāda situācija veidojas Liepājā, vairāk interesējās Inga Ozola.

Jau desmit gadus nekustamo īpašumu tirgū Liepājā strādā uzņēmums „Libau invest”. Uzņēmuma valdes locekle Kristīne Ceika runā par vairākām tendencēm, kas novērojamas pilsētā. Pirmkārt, pieprasījums ir lielāks nekā piedāvājums.

Labu īpašumu paliek mazāk, līdz ar to pieaug arī cena. Cenu kāpums vērojams visā Latvijā, arī kopumā Eiropā. Piemēram, Dānijā katru mēnesi procentuāli pieaug īpašumu vērtība.

Nekustamo īpašumu speciāliste norāda, ka pārsvarā Liepājā pērk dzīvokļus, kas ir pieejamāki lielākam cilvēku skaitam, salīdzinot ar mājām. Gados jauni cilvēki drosmīgi ņemt kredītus. Kaut arī bankas rūpīgi izvērtē visas ģimenes finansiālo stāvokli, tomēr cilvēkiem būtu jābūt piesardzīgiem ņemt kredītus, spriež Kristīne Ceika.

Daudzas ģimenes vēlas atgriezties mājās no Anglijas, Dānijas, Zviedrijas u.c. valstīm. Viņi vēlas iegādāties īpašumus Liepājā. Viena no tendencēm rāda, ka tiek pirkts pirmais īpašums, tiek ņemts pirmais kredīts, protams, uz lielu termiņu. Mājas cilvēki gribētu pirkt, bet nekustamo īpašumu cenu kāpums ir lielākas, nekā algu kāpums, līdz ar to nav tādu iespēju.

Dažos segmentos gandrīz vairs nav jūtama cenu atšķirība, salīdzinot ar pirmskrīzes laiku 2007. gadā. Piemēram, vienistabas dzīvokli Liepājā, ja kādreiz varēja nopirkt pa 7 tūkstošiem eiro, tad šobrīd vidējā cena jau ir 15 tūkstoši eiro. Liepājas domes apkopotā informācija liecina, ka vidēji mēnesī tiek pārdoti vai nopirkti 217 dzīvokļi, 10 neapdzīvojamas telpas, 26 neapbūvēti zemes gabali, 18  ēkas, 28 ēkas kopā ar zemi. Ja nopirkt var dzīvokļus sākot no 200 līdz 1000 eiro kvadrātmetrā, tad izīrēt dzīvokļus ilgtermiņā, it īpaši vasaras periodā, cilvēkiem rodas grūtības, uzsver Liepājas domes izpilddirektora vietnieks Mārtiņš Tīdens. Cilvēki dzīvokļus izīrē īstermiņā un jau veidojas problēmas ar dzīvojamās platības pieejamību.

Mēs gribētu nejaukties tirgū, vislabāk, ka to darītu privātu projektu attīstītāji, mēs esam gatavi sadarboties. Mēģināsim saprast, vai pašvaldība var izraisīt privāto uzņēmēju interesi Liepājā celt ēkas gan izīrēšanai, gan tirdzniecībai.

Tajā pat laikā joprojām pilsētā ir tukši un neremontēti dzīvokļi, spriež Mārtiņš Tīdens, kās pieder privātpersonām. 

Te vēl vajadzīgi ieguldījumi, lai šos dzīvokļus sakārtotu. Pašvaldība rīko izsoles un no dzīvošanai nederīgiem dzīvokļiem tiek vaļā. Visu nosaka tirgus, ja redzam, ka būvniecības cenas ir pieaugušas. Remontēt ir dārgāk, nekā var pārdot. Visi gaida savu laiku. Parasti notiek šie procesi ekskluzīviem dzīvokļiem, kur var saskatīt biznesu.

Pēdējo piecu gadu laikā pašvaldība attīsta arī vēsturisko ēku atjaunošanas programmu, taču te drīzāk var runāt par estētisku ieguvumu un arī uzņēmējdarbības attīstību, mazāk pa lielu skaitu dzīvojamās platības pieaugumu.

Piecu gadu laikā apstiprināti vairāk nekā 100 projekti.  Šogad pašvaldība vēsturiskā centra atjaunošanas projektiem varētu atvēlēt vairāk - 260 tūkstošus eiro.