Neraugoties uz Covid pandēmiju, šobrīd Latvijā turpinās darbs pie 67 filmu uzņemšanas, tai skaitā top 20 spēlfilmas. Kino nozari, kurā strādā gan cilvēki, kas tieši saistīti ar filmu ražošanu - režisori, operatori un citi, gan ēdinātāji, transporta nozares pārstāvji, šuvēji, ar finansējumu atbalsta valsts, filmu veidotāji piesaista arī ārvalstu investīcijas. Kā veicas ar kino uzņemšanu Covid apstākļos?

Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma stāsta, ka pērn valsts atbalsts filmu nozarei bija 6,3 miljoni eiro. Papildus pērnā gada otrajā pusē kino nozare saņēma 2 miljonus eiro Covid seku mazināšanai.

Filmu producēšanas kompānijas “Mistrus Media” producents Gints Grūbe stāsta, ka šobrīd studijā top trīs spēlfilmas un divas dokumentālās filmas. Piemēram, ideja par seriālu „Emīlija. Latvijas preses karaliene” bijusi jau 10 gadus, bet filmēšana režisoru Kristīnes Želves, Anda Miziša un Dāvja Sīmaņa vadībā sākta, pateicoties valsts papildus piešķirtajam finansējumam Covid dēļ.

Nacionālais kino centrs arī līdzfinansē ārvalstu filmu uzņemšanu Latvijā, vienlaikus piesaistot investīcijas valstij un nodrošinot darba vietas Latvijas kino profesionāļiem. Turpina Dita Rietuma no kino centra.

Producents Gints Grūbe stāsta, ka finansējumu filmu uzņemšanai piesaista no dažādiem avotiem. Līdz pagājušā gada maijam kino nozari līdzfinansēja arī Rīgas pašvaldības izveidotais Rīgas filmu fonds.

Nacionālā kino centra vadītāja Dita Rietuma vērtē, ka, neraugoties uz Covid pandēmiju, pērnais gads kino nozarei bijis veiksmīgs – pirmizrādi piedzīvoja sešas pilnmetrāžas spēlfilmas, kā arī četras dokumentālās un septiņas animācijas filmas, kuru tapšanu atbalstīja kino centrs. Jaunu filmu finansējuma konkursu kino centrs izsludinājis arī šogad.

Šogad valsts atbalsts kino nozarei ir 5,8 miljoni eiro. Producents Gints Grūbe uzsver, ka svarīgi jau tagad domāt par programmu, kā palīdzēt kino nozarei, kad filmas atkal varēs skatīties kinoteātros.