Aizvadītais gads bijis labāks par iepriekšējo automašīnu tirgotājiem. Samierinājušies ar dzīvi pandēmijā, vairāk esam pirkuši gan lietotus, gan arī jaunus auto. Nu jau kādu laiku vērojamais dažādu resursu cenu kāpums un tam sekojošā dzīves sadārdzināšanās gan daļai liek pārdomāt par mašīnas pirkšanu, taču kopumā pieprasījums pēc auto arvien ir lielāks par tirgotāju iespējām. Un tas savukārt ļauj kāpināt arī auto cenas.

Pagājušajā gadā Latvijā reģistrēts par gandrīz tūkstoti vairāk jaunu vieglo mašīnu jeb kopā četrpadsmit ar pusi tūkstoši darījumu [14 591]. Jauno auto segmentā visvairāk pirktas «Toyota» markas mašīnas, un to pārdošanā arī lielākais – gandrīz piecsimt braucamo – kāpums. Tam seko «Škoda» un «VW» marku auto, kuru tirdzniecības apjomi gan nedaudz sarukuši. Tā rāda Ceļu satiksmes drošības direkcijas dati. Pārstāvis Mārtiņš Mālmeisters stāsta, ka kopējie dati par decembri vēl tiek apkopoti, bet noteikti bijusi plus zīme.

Autovadītāji Latvijā ir kļuvuši optimistiskāki, un vairāk nekā ceturtā daļa Latvijas iedzīvotāji, kuri ikdienā vada auto, tuvākā gada laikā plāno iegādāties automašīnu. Tā liecina lietoto auto tirgotāja «Longo Group» veiktā aptauja. Par sešiem procentpunktiem audzis to šoferu skaits, kas šajā gadā grasās nomainīt braucamo, stāsta uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Edgars Cērps.

Latvijas Auto asociācijas vērojumi vēl pērn rādīja, ka daļa mašīnas, īpaši jaunās, gādāja, lai pandēmijas neziņā materializētu savus iekrājumus. Būtisku īpatsvaru tirgū rada arī dažādi atbalsta mehānismi elektroauto iegādē. Savukārt daļa uzņēmumu pielāgojušies pandēmijai vai negatīvas sekas nemaz nav izjutuši, un nu ir laiks atjaunot daudzskaitlīgus autoparkus. Taču Auto asociācijas prezidents Andris Kulbergs konstatē, ka griba tikt pie auto ir lielāka par tirgotāju iespējām.

Būtiskais metāla un energoresursu kāpums ietekmē ne tikai pircēju makus, bet arī par 8 – 12 procentiem sadārdzinājis mašīnas. Populārākā izvēle auto iegādes procesā esot četrus, piecus gadus vecām mašīnām, rāda aptauja. Tikpat populāri ir desmitgadīgi braucamie un arī pavisam jauni.