Daugavpils novada Nīcgales pagasta purvs ir viena no lielākajām kūdras ieguves vietām valstī. Tikai pērn tajā uzņēmums “Laflora”, apsaimniekojot ap 300 ha teritorijas, ieguva ap 100 tūkstošiem kubikmetru kūdras. Uzņēmuma plānos uzbūvēt kūdras produktu ražotni, investējot 5 miljonus eiro, dubultot kūdras ieguves apjomus un izveidot 25 jaunas darba vietas.

Līdz ar pavasari, kad var atsākties zemes darbi, rosība notiek arī purvos. Daugavpils novada Nīcgales purvā, kuru apsaimnieko SIA Laflora, sākas kūdras ieguves sagataves darbi.

“Jaunajai sezonai mums tiek rakta jau gabalkūdra, strādā ekskavators pirms dažiem gadiem paplašinātajā kūdras purvā,” stāsta Nīcgales purva vadītāja Daiga Korkla.

Šobrīd kūdras ieguves lauki Nīcgales purvā plešas 300 hektāros, kūdras ieguves atradnes  apsaimniekotājam  uzņēmumam  “Laflora” ir  ieceres kūdras ieguves platības palielināt vēl vairāk, jo potenciāls tam ir.

“Mēs šajā purvā strādājam kopš 90. gadu beigām. Es šajā purvā redzu nākotni, jo resurss ir labs, un tas ir jāizmanto.

Latgales reģions ir tas, kurā ir vislielākie kūdras resursi Latvijā, un arī tie vismazāk tiek izmantoti.

Latgales reģions būtu tas, kas attīstāms šajā jomā, neskatoties uz klimata jautājumiem vai dabas aizsardzība un tam līdzīgi. Mēs varam novērtēt šīs kūdras ieguves vietas - purvus, un sabalansēt dabas aizsardzību ar ražošanu, lai cilvēkiem būtu darbs, valsts un reģions attīstītos,”  apliecina SIA “Laflora” valdes priekšsēdētājs Uldis Ameriks.

Ja šobrīd vidēji gadā uzņēmums iegūst ap 100 tūkstošiem kubikmetru kūdras, tad tā plānos tuvāko gadu laikā kūdras ieguves apjomus dubultot. Pieaugot kūdras ieguves apjomiem Nīcgalē, lietderīgāk ir uz vietas - līdzās kūdras ieguves vietai turpat Nīcgalē, būvēt jaunu pārstādes ražotni, jo patlaban visa Nīcgales purvā iegūtā kūdra nonāk “Laflor” uzņēmuma pārstrādes ražotnē Jelgavas novadā.

“Vest no Nīcgales uz Jelgavu, kas ir pāri 200 kilometriem, ir gan transporta izdevumi, gan arī transporta radīto oglekļa dioksīda piesārņojums.

Ražojot uz vietas, mēs varēs nodrošināt gan eksportu no Nīcgales, gan arī nodrošināt vietējās stādu audzētavas ar augstvērtīgiem substrātiem.

Uzņēmuma  plānos ir arī jaunu, inovatīvu produktu attīstīšana un ražošana, kas varētu būt celtniecībā pielietojamas kūdras krāsas un kūdras špaktelēšanas masas. Lai būtu šī kūdras alternatīvā pielietošana,” skaidro Uldis Ameriks.

Uz šodienu uzņēmuma “Laflora” kopējās investīcijas kūdras ieguves teritorijas izveidē un paplašināšanā Nīcgales purvā sasniedz 1,73 miljonus eiro. Savukārt jaunajā kūdras produktu ražotnē, uzņēmums plāno  ieguldīt vēl aptuveni 5 miljonus eiro. Turklāt, arī radīt papildus jaunas 25 darba vietas, līdztekus jau esošajām, kas vidēji gadā ir ap 50. 

“Tās būs ļoti labi apmaksātas darba vietas, kas būs laba nākotnes vīzija gan mums, gan reģionam.

Jāsaka, paldies Daugavpils novada domei par atsaucību, jo plānā ir pievadzceļa pārbūve, lai nodrošinātu piekļuvi šim objektu. Jo mēs plānojam te gadā iegūt 200 tūkstošus kubikmetrus kūdras un to pārstrādāt, tad svarīga arī laba loģistika.”

Šai kūdras pārstrādes nozarei nepieciešams arī atbalsts, “Laflor” vadītājs Uldis Ameriks cer uz solīto atbalstu uzņēmējdarbībai.

“Ceram uz vēlāku infrastruktūras attīstību, palielināsim jaudas, lai darbinātu šo rūpnīcu, un būs nepieciešams gan valdības līmeņa, gan kādu Eiropas fondu atbalstu. Šobrīd iet runa par dāvinājumu –grantu mūsu valstij vairāk nekā 2 miljardu eiro apjomā Covid laikā. Un šī kūdras ieguves nozare ir tā, kas būtu attīstāma. Jo šajā  Covida laikā kūdras substrāti tika ražoti un eksportēti. Jo tā ir būtiska veselīga pārtikas sastāvdaļa, tieši dārzeņu, salātu audzēšanā.”     

Nīcgales purva resursu kūdras ieguvē, pēc speciālistu aplēsēm, varētu  pietikt vēl vismaz uz gadiem 40, bet jaunā kūdras pārstrādes ražotne, ko paredzēts uzbūvēt līdz 2022. gadam,   ļautu kūdras resursus piesaistīt arī no citām apkaimes  kūdras ieguves vietām,  veicinot   eksportspējīgas produkcijas radīšanu uz vietas Latgales reģionā.