Nākamā gada 1. februārī Latvijā sāks darboties depozīta sistēma dzērienu iepakojumam. Tas nozīmē, ka, nododot noteikta tilpuma stikla un plastmasas pudeles, kā arī metāla skārdenes, iedzīvotāji varēs saņemt atpakaļ iepakojuma depozīta maksu. Viena iepakojuma cena būs 10 centi un to varēs nodot vai nu taromātos jeb īpaši izveidotos kioskos, vai veikalos. Diskusijas par dzēriena iepakojumu depozīta sistēmas ieviešanu Latvijā ilgušas gandrīz 20 gadus, bet šī gada janvārī konkursā tika izvēlēts operators, kas turpmākos septiņus gadus veidos un pārvaldīs depozīta sistēmu.

 

Valsts vides dienesta ģenerāldirektores vietniece Laura Anteina stāsta, ka dzērienu iepakojuma depozīta sistēmas ieviešana ir viens no soļiem aprites ekonomikas ieviešanā, samazinot atkritumus un veicinot to atkārtotu izmantošanu.

Valsts vides dienesta rīkotajā konkursā uzvarēja uzņēmums „Depozīta Iepakojuma Operators”. Viņi turpmākos septiņus gadus, līdz 2029. gadam, nodrošinās depozīta sistēmas darbību. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis stāsta, ka šobrīd tiek slēgti līgumi ar tirgotājiem, iepakojuma ražotājiem un importētājiem, materiālu pārstrādātājiem un taromātu jeb iepakojuma pieņemšanas kiosku ražotājiem.

 

Miks Stūrītiss arī skaidro, ka taromātos nepieņems stikla pudeles un burkas, kas gadiem ilgi glabātas, piemēram, šķūnīšos. Pieņems tikai to iepakojumu, uz kura būs speciāla atpazīstamības zīme un svītrkods. Taromātos iedzīvotāji nesaņems naudu, bet kuponu, ar kuru varēs doties uz veikalu.

Viens no pirmajiem tirgotājiem, kas noslēdzis līgumu par depozīta sistēmas ieviešanu, ir veikalu tīkls "Maxima". Juridiskā departamenta direktore Elīna Stībele stāsta, ka sistēmas ieviešanā noderēs Maximas grupas veikalu pieredze Lietuvā un Igaunijā. Dzērienu iepakojumu pieņemšanu Maxima nodrošinās pie 140 veikaliem visā Latvijā, pārsvarā āra kioskos.

Plānots, ka Latvijā būs 1400 dzēriena iepakojuma pieņemšanas punkti. Lielākā daļa būs taromāti jeb īpaši iepakojuma pieņemšanas kioski un 200 no tiem atradīsies ārā, netālu no veikaliem. Līdz nākamā gada jūlijam būs pārejas periods, kad tirgotāji varēs pārdot dzērienus gan ar depozīta zīmi, gan bez tās.