Pagājušajā nedēļā tika pagarināta vienošanās par labības eksportu, kas ļauj eksportēt labību un dažādus lauksaimniecības produktus no trim Ukrainas jūras ostām. Lai gan ne bez dažādiem šķēršļiem, kuģi pa Melno jūru graudus izved joprojām. Vienlaikus arī vajadzība pēc šīm kravām šo sūtījumu galamērķos mazāk attīstītajās valstīs joprojām ir liela.

Tā dēvēto „labības vienošanos” izdevās noslēgt 22.jūlijā Stambulā. Toreiz Ukraina un Krievija parakstīja atsevišķas vienošanās ar Turciju un ANO par graudu eksporta atsākšanu no Ukrainas Melnās jūras ostām. Vienošanās sākotnējais termiņš bija 120 dienas, proti, līdz 19.novembrim. Lai gan Krievija vēl nesen izstājās no šīs vienošanās un draudēja savu dalību neatjaunot, tomēr pagājušajā nedēļā vienošanās tika pagarināta vēl par četriem mēnešiem. Labības un lauksaimniecības produktu eksportēšana no Ukrainas kā pirms 22.jūlija, tā arī joprojām, ir ļoti būtiska vairākām Āzijas, Āfrikas un Tuvo Austrumu valstīm. Ukraina ir viena no lielākajām graudu eksportētājām pasaulē. Vienošanās pagarināšanu un labības eksporta nozīmi uzsvēra ANO Tirdzniecības un attīstības konferences ģenerālsekretāre Rebeka Grinspana.

Vienošanās paredz labības un citas pārtikas eksportu caur trīs Ukrainas ostām - Odesas un Čornomorskas ostām, kā arī ostu "Pivdennij". (KUGIS) Pirmais kuģis pameta Odesas ostu 1.augustā. Saskaņā ar „labības vienošanos” no Ukrainas ar vairāk nekā 430 kuģiem līdz šim eksportēti vairāk nekā 11 miljoni tonnu graudaugu un lauksaimniecības produktu. Sūtījumu apmērus pirms pāris nedēļām savā ikvakara uzrunā komentēja arī Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.

ASV Lauksaimniecības ministrijas novembra ziņojumā minēts, ka Ukrainas graudu eksports, izmantojot graudu koridoru, pieaudzis, bet tas joprojām ir zemāks nekā iepriekšējā gadā. Graudu eksportam no Ukrainas ir izteikti sezonāls raksturs. Eksports sasniedz maksimumu neilgi pēc kviešu un miežu ražas, ko novāc jūlijā, bet kukurūzu novāc septembrī. Pa šo Melnās jūras koridoru tikusi eksportēta galvenokārt kukurūza.

Saskaņā ar Ukrainas tirdzniecības datiem, kukurūzas eksports visa veida transporta veidos no jūlija līdz 8.novembrim ir vairāk nekā divkāršojies salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, savukārt kviešu eksports ir mazāks par pusi no iepriekšējā līmeņa. Miežu eksports ir par trešdaļu mazāks nekā pērn. ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterrešs G20 samitā uzsvēra, ka vienošanās dēļ jau manāmas pozitīvas izmaiņas.

Upali Galketi Aratčilage, Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas vecākais ekonomists norādījis, ka pārtikas cenas ir kritušās, tomēr ne visur tas nozīmē tūlītējas pozitīvas izmaiņas.

Kravas nonāk dažādās pasaules vietās. Daļa pārtikas ir nonākusi pasaules nabadzīgākajās valstīs, bet daļa ir nosūtīta uz valstīm, kur, saskaņā ar ANO humānās palīdzības programmu, cilvēkiem draud bads. Lai gan labība nonāk tādās valstīs kā Omāna, Alžīrija, Etiopija un citās, ANO dati liecina, ka lielākā daļa Ukrainas pārtikas eksporta pēdējo trīs mēnešu laikā ir nonākusi Spānijā, Turcijā, Itālijā, Ķīnā un Nīderlandē. Septembrī ANO lēsa, ka nedaudz mazāk par 30% ir nonākuši valstīs ar zemākiem ienākumiem, bet 44% ir nosūtīti uz valstīm ar augstu ienākumu līmeni.

Pirms februāra lielākās Ukrainas kviešu importētājas bija Ēģipte, Indonēzija un Bangladeša. „Labības vienošanās” turpināšana ir īpaši būtiska Āfrikai, piemēram, Tunisijai un Ēģiptei, norāda vācu analītiķi, sakot, ka piegāžu zaudēšana ilgtermiņā būtu postoša daudzām šī kontinenta valstīm.