2018. gada janvārī Latvijā spēkā stājās jauna nodokļu reforma. Tā ietvēra vairākas izmaiņas, tai skaitā tika ieviesta Iedzīvotāju ienākumu nodokļa progresīvā likme un diferencēts neapliekamais minimums. Pagājušā gada beigās daudzi iedzīvotāji bija nepatīkami pārsteigti, ka, aizpildot gada ienākumu deklarāciju, izrādījās, ka viņi ir valstij palikuši parādā. Kas notiks ar tiem, kas valstij parādus nav atdevuši un kādas izmaiņas gaidāmas nākamgad?

Ko iedzīvotājiem nozīmē Iedzīvotāju ienākumu nodokļa progresīvā likme un diferencētais neapliekamais minimums? Nedaudz vienkāršojot – jo lielāki ienākumi, jo lielāki nodokļi jāmaksā. Tomēr dzīvē viss izrādījies krietni vien sarežģītāk. Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu pārvaldes pārstāve Agnese Skuja skaidro – ja līdz šim gada ienākumu deklarācijas obligāti bija jāiesniedz saimnieciskās darbības veicējiem, tad tagad deklarācija jāiesniedz visiem. Nodokļa parādu, kas jāatmaksā valsts budžetā, VID pārstāve sauc par nodokļa piemaksu.

Arī grāmatvežu asociācijas valdes locekle Lilita Beķere gada ienākumu deklarācijas aicina iesniegt visus iedzīvotājus.

Valsts ieņēmumu dienestā gada ienākumu deklarācijas par 2018. gadu vēl nav iesnieguši vairāk nekā 27 000 iedzīvotāji. Nodokļu pārvaldes pārstāve Agnese Skuja skaidro – ja šogad sankcijas pret tiem, kam budžetā jāiemaksā nodokļu starpība, vēl netiks piemērotas, tad nākamgad VID sāks piedziņas procesu.

Grāmatvežu asociācijas valdes locekle Lilita Beķere uzsver, ka diferencētā neapliekamā minimuma un IIN aprēķināšana ir ļoti sarežģīta. Iespējams, ka šīs normas tiks mainītas, bet tas varētu notikt tikai 2021. gadā. Līdz tam arī pašiem iedzīvotājus jābūt aktīviem un jautājumi par nodokļu likmēm jāskaidro pie darba devēja.

Plašāka informācija pieejama VID mājas lapā, sadaļā „Gada ienākumu deklarācija”, kā arī VID Elektroniskās deklarēšanās sistēmā.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.