Pirms jaunās apkures sezonas parasti apkopo informāciju, cik daudz iedzīvotāji palikuši parādā komunālajiem un siltumenerģijas uzņēmumiem. Ja Covid laikā, pateicoties arī valsts sniegtajam atbalstam, parādi par siltumu, ūdeni un māju apsaimniekošanu nepalielinājās un saglabājās vidēji 10% apmērā, tad tagad ar bažām tiek gaidīta ziema un lielie apkures rēķini. Šonedēļ par papildus līdzekļu piešķiršanu centralizētās siltumapgādes atbalstam lēma valdība un tas nozīmē, ka daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem rēķini šoziem palielināsies, bet ne tik dramatiski, kā tika gaidīts iepriekš.

 

Pašvaldības uzņēmums „Rīgas namu pārvaldnieks” apsaimnieko Rīgā gandrīz 4000 ēkas, galvenokārt daudzdzīvokļu namus. Uzņēmuma pārstāvis Krists Leiškalns stāsta, ka pēdējos 2 gados komunālo rēķinu maksāšanas disciplīna uzlabojas. Vairāk nekā 80% iedzīvotāju rēķinus maksā laicīgi, 10% ar rēķinu apmaksu kavējas, bet 10% ir parādnieki. No 1. septembra uzņēmums saviem klientiem nepiemēros sodu par rēķinu samaksas kavējumu.

Rīgā renovētas maz daudzdzīvokļu mājas, nedaudz virs 10, un arī no 140 ēkām, kas bija pieteikušās ēkas renovācijai, puse no šīs ieceres jau atteikušies. Uzņēmuma „Valmieras namsaimnieks” valdes priekšsēdētājs Andris Kabraks stāsta, ka uzņēmums apsaimnieko 143 daudzdzīvokļu ēkas, 50 no tām ir nosiltinātas un tas nozīmē, ka apkures rēķini būs mazāki. Uzņēmums visiem klientiem atlaides nepiedāvās, katru problēmu gadījumu vērtēs individuāli.

 

Parasti iedzīvotāju parādi palielinās ziemā, bet samazinās vasarā. Daugavpilī grūtības samaksāt komunālo pakalpojumu rēķinus ir 10 – 20% iedzīvotāju, bet šovasar iedzīvotāji varēja veikt arī rēķinu priekšapmaksu. Daugavpils dzīvokļu un komunālās saimniecības uzņēmuma pārstāve Nataļja Rustkova stāsta, ka uzņēmums apsaimnieko ap 800 māju.

Latvijas siltumuzņēmumu asociācijas valdes loceklis Valdis Vītoliņš stāsta, ka pandēmijas laikā iedzīvotāju parādi siltumuzņēmumiem nav palielinājušies, bet tagad ir 2 būtiski riska faktori – tas, ka daļa uzņēmumu var pārtraukt vai ierobežot darbību un augstās energoresursu cenas. Bet valdības šonedēļ pieņemtais lēmums par papildus līdzekļu piešķiršanu centralizētās siltumapgādes atbalstam situāciju noteikti uzlabos.

Komunālo pakalpojumu sniedzēji ziemu gaida ar bažām, jo, neraugoties uz valsts atbalstu, rēķini tomēr būs krietni lielāki nekā gadu iepriekš, līdz ar to arī parādnieku skaits varētu palielināties.