Ieilgušais papīra deficīts un kopējais ražošanas izmaksu kāpums grāmatu cenās atspoguļosies ar laika nobīdi, prognozē izdevēji un autori. Patlaban grāmatnīcu plauktos nav vērojams būtisks cenu kāpums un arī pieprasījums pēc grāmatām nav krities. Taču rudenī situācija nozarē var pasliktināties, jo iedzīvotāji grāmatas atliks iepirkumu saraksta tālākajā galā, turklāt grāmatu cena pakāpeniski tikai palielināsies.

Grāmatu izdevējiem jau kopš aizvadītās vasaras ne mazums izaicinājumu radījis papīra deficīts un straujais papīra cenas kāpums iezīmē Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas valdes priekšsēdētāja, “Jāņa Rozes” apgāda vadītāja Renāte Punka.

Vienlaikus līdz ar kopējo pārtikas preču cenu pieaugumu paredzams, ka kritīsies arī pieprasījums pēc grāmatām, kā prioritārām precēm. Punka gan vērtē, ka gada pirmajos mēnešos grāmatu pārdošanas apjomi būtiski nav kritušies.

Runājot par lētākām papīra alternatīvām kā elektroniskās grāmatas, gan izdevēji, gan Rakstnieku savienības priekšsēdētājs Arno Jundze norāda, ka Latvijā pieprasījums pēc tām patlaban ir zems un arī autori uz to vairāk raugās, kā uz piedevu drukātajām grāmatām, kas līdz šim dod galvenos ienākumus. Tāpat Jundze vērtē, ka prognozējamais grāmatu pieprasījuma kritums īpaši varētu ietekmēt jauno rakstnieku paaudzi.

Izdevniecības “Liels un mazs” direktore Alīse Nīgale arī saka, ka pagaidām nav vērojams pārdošanas apjomu kritums, bet tādu sagaida rudenī.

Nīgale lēš, ka papīra cena palielinājusies par aptuveni 60% deviņu mēnešu laikā un kāpumu radījis gan energoresursu cenu kāpums, gan papīra deficīts, turklāt līdz ar karu šobrīd papīra ražotājiem un poligrāfiem ir papildus jāizvērtē, vai visi materiāli nāk no sankcijām nepakļautiem piegādātājiem.