Par Latvijas zinātnieku radītajām tehnoloģijām izsolēs interesējas gan Latvijas, gan ārvalstu uzņēmumi. Zinātnes komercializācijas izsolēs zinātnieku komandas šogad piedāvāja iegādāties patentus tādiem risinājumiem kā medikamentu iedarbības pētījumu veikšana bez cilvēku iesaistes, viedo apģērbu ražošana vai koksnes atkritumu pārstrāde.

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) zinātnes komercializācijas programmā šogad kopš vasaras uzņēmējiem piedāvā izsolēs iegādāties 28 Latvijas zinātnieku radītās inovācijas. LIAA Zinātnes komercializācijas nodaļas vadītājs Māris Kromāns norāda, ka izsoles vēl turpinās un oktobrī tādas bijušas desmit. Viņš stāsta vairāk par rezultātiem tehnoloģiju pārnesē no augstskolām vai zinātnes institūtiem uz uzņēmumiem.

LIAA pārstāvis norāda, ka šobrīd uzņēmējus zinātnes laukā interesē inovācijas enerģētikas jomā, savukārt Covid-19 pandēmijas iespaidā īpaši pieprasīti ir arī dažādi risinājumi personalizētās medicīnas jomā, digitālo tehnoloģiju un biotehnoloģiju jomās.

Rīgas Tehniskās universitātes Inovāciju un tehnoloģiju pārneses centra direktore Laila Eliņa norāda, ka arī pēc uzņēmumu pasūtījuma šobrīd vidēji ik gadu tiek realizēti ap 120 līgumpētījumi – gan lieliem, gan maziem un vidējiem uzņēmējiem. Un šī interese no uzņēmumiem pēdējos gados tikai pieaugusi, īpaši par vides tehnoloģijām. Minētās LIAA projekta izsoles universitātei ir jauna pieredze.

Savukārt Latvijas Universitātes Fizikas institūta izpilddirektors Gints Rieksts vērtē, ka tehnoloģiju izsolēs pašām pētnieku komandām jāiegulda liels darbs, lai kāds pieteiktos, taču arī paši uzņēmumi uz izsoļu formātu bieži raugās piesardzīgi.

LIAA zinātnes komercializācijas programma ļauj zinātnieku komandām piesaistīt finansējumu līdz 300 tūkstošiem eiro vienam projektam, un atdeve izsolēs pāris projektos atpelnīta arī ar divkāršu uzviju. Izsoles vēl noritēs līdz gada beigām, bet tehnoloģijas, kuras šobrīd netiks iegādātas, arī pēc izsolēm būs pieejamas uzņēmējiem iegādei.