Ja līdz 1. jūlijam par sūtījumiem no valstīm, kas nav Eiropas Savienības dalībvalstis jeb pasaules trešajām valstīm, kuru vērtība nepārsniedz 22 eiro, papildus nodokļi nebija jāmaksā, tad no 1. jūlija preces, kas iegādātas pasaules trešo valstu interneta veikalos, jādeklarē muitā un par tām jāmaksā pievienotās vērtības nodoklis.

1. jūliju ar bažām gaidīja visi pasta sūtījumu piegādātāji. Bija 2 iespējas - vai nu muitojamo sūtījumu skaits vairakkārt palielināsies, līdz ar to – pieaugs arī muitas deklarāciju skaits, vai, gluži otrādi, pircēji nevēlēsies kārtot papildus formalitātes un iepirksies retāk. VID Muitas pārvaldes pārstāvis Jānis Vesmanis stāsta – ja jūlijā pirkumu skaits samazinājās, tad augustā atkal pieauga.

Saņemot sūtījumu, iedzīvotāji var paši VID EDS sistēmā aizpildīt vienkāršoto Importa muitas deklarāciju pasta sūtījumiem. Muitas deklarāciju var arī pilnvarot aizpildīt pasta pakalpojumu sniedzēju. Latvijas Pasta Komercvadības departamenta direktors Mārtiņš Liepiņš stāsta, ka pēc 1. jūlija iedzīvotājiem bija ļoti daudz jautājumu, tagad situācija esot normalizējusies. Daudzi lielie interneta veikali ir arī reģistrējušies IOSS sistēmā.

Latvijas iedzīvotāji bieži iepērkas Ķīnas interneta veikalā “Aliexpress”. Pakomātu tīkla “Omniva Latvija” vadītāja Beāte Krauze-Čebotare stāsta, ka, iepērkoties “Aliexpress”, pircējs uzreiz samaksā arī PVN.

Latvijas Pasta Komercvadības departamenta direktors Mārtiņš Liepiņš atgādina, ka iedzīvotāji var izmantot pasta mobilo aplikāciju, lai noskaidrotu jautājumus, kas saitīti ar sūtījumu saņemšanu. Latvijas Pasts aicina pircējus norādīt arī savu telefona numuru.

Tātad – ja preces vērtība, ko pērkat trešās pasaules valstīs ārpus Eiropas Savienības, nepārsniedz 150 eiro un interneta veikals ir reģistrējies IOSS sistēmā, PVN tiks samaksāts preces pirkuma brīdī un muitas deklarācija nebūs jāpilda.