Ludzā 22 gadus vecais uzņēmējs Artis Andrejevs uzsācis savu biznesu - atvēris burgernīcu. Ar kādiem izaicinājumiem saskaries jaunais uzņēmējs, pandēmijas laikā, uzsākot un cenšoties attīstīt uzņēmējdarbību nelielā pilsētiņā Latgalē?
“Atvērāmies oktobrī, bet firmu reģistrējām dienu vai divas pirms pirmā Corona viļņa,” stāsta 1177 Burgerneicas īpašnieks Artis Andrejevs. Burgernīca atrodas Ludzas centrā, sarkanā ķieģeļu ēkā, netālu no skolas un pilsētas domes.
“10. oktobrī mēs atvērāmies. Tolaik te bija pilns ar cilvēkiem, un tad nāca otrais Corona vilnis, un es domāju, ka līdz martam ieviestie drošības pasākumi arī saglabāsies.”
Pašlaik tāpat kā liela daļa ēdināšanas uzņēmumu, arī „1177 Burgerneica” savu produkciju izsniedz tikai līdzņemšanai. Tik ilgi lolotā iecere par burgernīcu kā tikšanās un atpūtas vietu pilsētniekiem, ir atlikta uz nenoteiktu laiku.
“Mums savā ziņā paveicās, jo jau sākotnēji uzsākām fast food biznesu. Sanāk tā, ka atnākot, vari mierīgi pasūtīt ēdienu un aiznest to uz jebkuru citu vietu. Tagad cilvēks klātienē vai arī var veikt pasūtījumu iepriekš pa telefonu.”
„1177 Burgerneicā” strādā 5 cilvēki. Nelielai pilsētiņai kā Ludzai tas jau skaitās vidējs uzņēmums.
“Iepriekš mēs strādājām uzreiz visi 5 cilvēki. Tagad viens cilvēks atnāk uz virtuvi uz dažām stundām, sataisa visas sagataves, pēc tam atnāk divi cilvēki, kuri strādā tikai virtuvē. Vienā laikā darbā ir maksimums divi cilvēki. Tas, protams, nav tik forši kā iepriekš, kad varējām satikties un strādāt visi kopā.”
Jaunais uzņēmējs atklāj, ka gandrīz 7 mēnešus pēc uzņēmuma reģistrācijas, gaidot labākus laikus, telpās noticis remonts, un te ar draugu atbalstu lielākoties strādājis viņš pats.
“Neilgi pirms atvēršanās biju uztaisījis video, ka meklēju cilvēkus, komandu. Es biju šokēts, jo video bija apskatījuši vairāk kā 9 tūkstoši cilvēku, bet atrakstījuši tikai trīs. Iepriekš es biju dzirdējis, ka, redz, Ludzā neesot darba, bet īstenībā es sapratu, ka šeit cilvēki īsti arī negrib neko darīt.”
Artis Andrejevs atzīst, ka pašlaik lolot cerības par gaišu nākotni kļūst aizvien grūtāk un viņam ir pamatotas bažas par uzsāktā biznesa nākotni. Viņš cer, ka uz pavasari ierobežojumi varētu mazināties un līdz tam laikam esot vienkārši jāizdzīvo.
Burgernīcā strādā nepilnus 2 mēnešus un ienākumi nav tik lieli, lai atļautos maksāt lielu īres maksu. Taču jaunais uzņēmējs atzīst, ka viņiem ir paveicies, jo ēkas īpašnieks, izprotot pašreizējo situāciju, ir nācis pretī un pazeminājis maksu par telpu īri.
“Pirmos trīs mēnešu īres maksu nemaksāju, jo es te nācu un remontēju telpas. Arī vēlāk ēkas īpašnieks krietni samazināja cenu tieši COVID dēļ. Manā gadījumā vismaz pašlaik ar to viss ir kārtībā.”
Pašlaik klientu kļuvis mazāk, un tā neesot tikai distancēšanās ierobežojumu vaina, bet arī tas, ka pilsētā iedzīvotāju pirktspēja ir kritusies. Taču pircēji ir, lai arī ne tik daudz kā tas bija pirms mēneša.
Artis atklāj, ka uzsākt biznesu savā dzimtajā pilsētā viņu mudinājušas arī patriotiskas jūtas. Ne velti burgernīcas nosaukumā ir skaitlis 1177, kas ir gads, kad pirmo reizi vēstures materiālos ticis minēts Ludzas nosaukums. Arī latgaliešu valoda te skan biežāk, nekā latviešu valoda.
“Tas ir arī sava veida patriotisms. Es sāku runāt latgaliski un man jau pavisam cita runas maniere. Man šķiet, ka latgaliski es pat runāju daudz pozitīvāk. Es vairākas reizes esmu bijis ārzemēs, bet vienmēr esmu atgriezies. Jā, ārzemēs ir ļoti labvēlīgi nosacījumi jaunajam uzņēmumam, bet man gribējās, gan sevi pārbaudīt, gan dot iespēju savai dzimtajai pilsētai.”
Artis Andrejevs, uzsākot savu biznesu ir domājis arī par to, kā varētu atbalstīt citus vietējos uzņēmējus, tāpēc izejvielas burgeriem viņš izvēlas no vietējiem ražotājiem.
“Es sadarbojos ar daudzām firmām. Gaļu mums piegādā „Kurzemes gaļsaimnieks”. Bulku cepšanu un piegādi mēs esam sarunājuši ar Ludzas maiznīcu. Tādā veidā atbalstām savējos ražotājus.”
Nelielā „1177 Burgerneica” Ludzā strādā kopš oktobra un drīzumā, uzņēmums plāno veikt savas produkcijas piegādi pa tiešo klientam. Taču, raugoties nākotnē, uzņēmuma īpašnieks Artis Andrejevs plāno, biznesa attīstībai ar dažādu atbalsta programmu starpniecību piesaistīt arī pašvaldības un Eiropas Savienības finansējumu.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X