Pirms septiņiem gadiem darbu uzsāka „Baltijas Inovāciju fonds". Tā mērķis - ieguldīt naudu privātā kapitāla un riska kapitāla fondos, kas, savukārt, finansē mazos un vidējos uzņēmumus. Līdz šim naudu saņēmuši septiņi Latvijas un septiņi Lietuvas uzņēmumi, krietni vairāk - 18 Igaunijas uzņēmumi. Igaunijā tradicionāli kapitāla tirgus ir labāk attīstīts nekā pārējās Baltijas valstīs.

Nesen parakstīts līgums par „Baltijas Inovāciju fonda 2" darbības uzsākšanu, kas nozīmē, ka turpmāko septiņu gadu laikā Baltijas uzņēmēji varēs saņemt vēl vismaz 300 līdz 500 miljonus eiro.

„Baltijas Inovāciju fondā” naudu iegulda trīs Baltijas valstu finanšu institūcijas un „Eiropas Investīciju fonds”. Latviju pārstāv finanšu institūcija ALTUM.

"Trīs Baltijas valstis katra apņēmusies investēt 26 miljonus eiro šajā fondā, Eiropas Investīciju fonds - 78 miljonus, kopā 156 miljoni. Lai fonds darbotos, nepieciešams piesaistīt arī citus privātos investorus, un tie būs vismaz 150 vai 250 miljoni, tātad kopējās investīcijas būs līdz pat 450, 500 miljoniem. Tie proporcionāli sadalītos starp Baltijas valstīm," stāsta ALTUM valdes loceklis un riska kapitāla virziena vadītājs Juris Vaskāns.

Pirmais „Baltijas Inovāciju fonds” darbu sāka pirms septiņiem gadiem. Šobrīd septiņi Latvijas uzņēmumi saņēmuši gandrīz 33 miljonus eiro. Nauda piešķirta vairākiem tehnoloģiju uzņēmumiem, degvielas uzpildes staciju tīklam un digitālās ekonomikas attīstības centram. Uzņēmums DEAC piedāvā datu centrus un IT ārpakalpojumus. Valdes priekšsēdētājs Andris Gailītis stāsta, ka uzņēmuma attīstībai saņemti 2,5 miljoni eiro.

„Baltijas Inovāciju fonda” līdzekļus uzņēmējiem piešķir speciāli izveidoti fondu pārvaldītāji, kas pārstāv privātā kapitāla un riska kapitāla fondus. Uzņēmums „Sonarworks” nodarbojas ar programmatūras izstrādi skaņas uzlabošanai. Uzņēmuma vadītājs Helmuts Bēms stāsta, lai konkurētu globālajā tirgū, jāattīstās strauji, tāpēc Igaunijas riska kapitāla fonda piešķirtais miljons eiro bijis ļoti svarīgs.

Arī ALTUM valdes loceklis un riska kapitāla virziena vadītājs Juris Vaskāns uzsver, ka uzņēmēji saņem no riska kapitāla fondu pārstāvjiem ne tikai finanses, bet arī zināšanas.

Juris Vaskāns prognozē, ka „Baltijas Inovāciju fondā 2” izdosies piesaistīt vairāk naudas nekā pirmajā, un kopējais finansējums Baltijas valstīm varētu sasniegt pat 400 miljonus eiro. Baltijas uzņēmēji savu uzņēmumu attīstībai varēs saņemt no 1 līdz 15 miljoniem eiro.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.