Latvijā aug pārtikas cenas. Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati, pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājušās par 3,2%. Visvairāk - par 18,4% augušas svaigu dārzeņu cenas, savukārt, svaigi augļi kļuvuši par 5,7% lētāki. Pārtikas cenas ietekmē gan biržas cenas un dabas apstākļi, gan darbaspēka izmaksu pieaugums.

Kaut gan kopumā pārtikas cenas Latvijā augušas par 3,2%, ir produkti, kuru cenas ir arī samazinājušās. Tirgus veicināšanas centra vadītāja Inguna Gulbe stāsta, ka pārtikas cenas svārstās. Tas, kas notiek pasaulē, ar nelielu nobīdi ietekmē arī cenas Latvijā. Šobrīd pārtikas cenas pasaulē nedaudz palielinās.

“Maxima Latvija” Biznesa analītikas departamenta vadītāja Zane Kaktiņa stāsta, ka lielu iespaidu uz pārtikas cenām, īpaši dārzeņiem, atstājusi pagājušā gada sausā vasara.

Par 10% gada laikā palielinājušas maizes un miltu un cenas. Tas ietekmē arī tās nozares, kur graudi tiek izmantoti kā lopbarība.

Latvijas iedzīvotāji veikalos aktīvi pērk akciju produktus. “Maxima Latvija” Biznesa analītikas departamenta vadītāja Zane Kaktiņa stāsta, ka tagad situācija mainās, un pircēji vairāk novērtē ērtības un pašapkalpošanās kases. Vēl kāda iezīme – beidzot samazinās sviesta cenas.

Tirgus veicināšanas centra vadītāja Inguna Gulbe arī uzteic Latvijas pārtikas ražotājus, kas savu produkciju aizvien vairāk eksportē.

Salīdzinot ar gadu iepriekš, vidējais patēriņa cenu līmenis Latvijā audzis par 3,4%, un to ietekmē ne tikai pārtikas cenas, bet arī cenu kāpums mājokļiem, transportam un pakalpojumiem.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.