Pirmo reizi septiņos gados sarukusi pasaules miljonāru bagātība. Par to liecina šomēnes publicēts ziņojums par pagājušo gadu. Pirmo reizi kopš globālās finanšu krīzes samazinājies arī miljonāru skaits. Neskatoties uz to, pasaules bagātākajiem pēdējos septiņos gados tik un tā izdevies par vairāk nekā 60% palielināt savu turību – kopā ņemot līdz 68 triljoniem ASV dolāru. Starptautiskais Valūtas fonds brīdina par ienākumu pieaugošo nevienlīdzību, un aicina uz kapitālisma kursa maiņu.

2018.gadā pirmo reizi septiņos gados samazinājās pasaules miljonāru turība ASV dolāros – salīdzinot ar gadu iepriekš par 3%. Pirmo reiz kopš 2008.gada globālās finanšu krīzes mazliet samazinājās arī miljonāru skaits – par 0,3%.  Līdz ar to pagājušajā gadā pasaulē bija 18 miljoni miljonāru, kuru kopējā turība – 68 triljoni ASV dolāru. Šādi ir konsultāciju uzņēmuma „Capgemini” šomēnes publicētā pētījuma secinājumi.

Veicot aprēķinus, ņemti vērā tādi aktīvi kā uzņēmumu akcijas, fiksētā ienākuma vērtspapīri, alternatīvās investīcijas, piemēram, dabas resursos vai hedžfondos, kā arī nekustami īpašumi.

Pētījuma autori uzskata, ka galvenie iemesti tam, ka pirmo reizi vairāku gadu laikā samazinājies gan miljonāru skaits, gan viņu turība, ir starptautiskie tirdzniecības konflikti, breksita radītā neskaidrība, zaudējumi akciju tirgos.

Vissmagāk cietuši Āzijas un Klusā okeāna reģiona superbagātie, zaudējot vienu triljonu dolāru, kas ir puse no globālā samazinājuma. Un it īpaši Ķīnas miljonāri, kas kopā pērn zaudēja pustriljonu - tā ir ceturtā daļa no kopējā samazinājuma.

Ekonomists Jānis Ošlejs norāda, ka patlaban Ķīna ir valsts, kas visvairāk cieš no izmaiņām pasaules ekonomiskajā politikā.

Miljonāru turība saruka arī gandrīz visos citos reģionos – Eiropā par 3%, Latīņamerikā - 4%, Ziemeļamerikā - 1%, Āfrikā - 7%. Vienīgais izņēmums ir Tuvie Austrumi. Tur miljonāru bagātība pērn pieauga par 4%.

Tajā pašā laikā pasaules bagātāko maciņa biezuma sarukums par 3% ir maz, ja ņem vērā, ka iepriekšējos gados miljonāriem turību izdevies uzaudzēt visai ievērojami. 2011.gadā pasaules miljonāru rīcībā bija 42 triljoni dolāru, tagad 68 triljoni – par 62% vairāk. Septiņos gados tikpat audzis arī miljonāru kopējais skaits – no 11 līdz 18 miljoniem.  

Starptautiskā humānās palīdzības organizācijas „Oxfam” aprēķini liecina, ka pērn tikai 26 visbagātākajiem cilvēkiem piederēja tikpat daudz, cik pasaules iedzīvotāju nabadzīgākajai pusei jeb gandrīz 4 miljardiem cilvēku (3,8 miljardiem).

Pieaugošā ienākumu nevienlīdzība un neapmierinātība ar globalizāciju prasa kapitālisma kursa maiņu, jūlijā paziņoja Starptautiskā Valūtas fonda pagaidu izpilddirektors Deivids Liptons.

Liptons aicināja valstu valdības ne tikai palielināt tēriņus nevienlīdzības mazināšanai, bet arī aizlāpīt tos caurumus nodokļu sistēmās, kas ļauj lielajām starptautiskajām korporācijām izvairīties no nodokļu maksāšanas.

Noslēgumā jāpiebilst, ka vairāk nekā 70% pasaules miljonāru dzīvo tikai astoņās valstīs. Visvairāk ASV – gandrīz trešā daļa no pasaules miljonāriem. Tālāk seko Japāna, Vācija, Ķīna, Francija, Apvienotā Karaliste, Šveice un Kanāda.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.