Visoptimistiskākie uzņēmēji šobrīd ir kurzemnieki, par to liecina jaunākais bankas “Citadele” un SKDS veiktais pētījums “Citadele Index”. Kopumā uzņēmēju optimisms ir stabils jau vairāk nekā divus gadus, taču uzņēmēji piesardzīgāk vērtē vispārējo ekonomisko valstī un savā pārstāvētajā nozarē. Ar ko saistāms Kurzemes uzņēmēju optimisms un par kādām tendencēm var runāt lielākajā Kurzemes pilsētā Liepājā?

Liepājas Pētertirgū šobrīd valda liela rosība, tur tirgo jaunos kartupeļus, zemenes un citus lauku labumus. Tirgū Latvijas Radio uzrunāja vairākus uzņēmējus un tirgotājus, jautājot, cik pamatotas varētu būt runas par Kurzemes uzņēmēju optimismu. Atbildes izskan dažādas. Kāds kungs, kurš cenšas runāt latviski, bet labāk savu domu pauž krievu valodā, regulāri vasarās tirgo kvasu. Viņš stāsta, ka tik viegla tā tirgošanās nemaz neesot, kārtējo reizi uzsverot lielo birokrātiju, prasības un šķēršļus, lai vispār varētu kaut ko uzsākt. Tikmēr kāda zemeņu tirgotāju priecājas par visu.

Turpat tirgū, pērkot pašmāju lauku labumus, var sastapt arī vienu no Liepājas ēdināšanas nozares pārstāvjiem, restorāna „Pastnieku māja” saimnieku Jāni Samoilovu kurš joko, ka Liepāja ir restorānu un kafejnīcu citadele, kam nav slinkums, verot vaļā.

Liepājā pagājušā gadā reģistrēti 273 jauni uzņēmumi, kas ir mazāk nekā 2017.gadā. Pēdējo septiņu gadu laikā tas ir viens no zemākajiem rādītājiem, uzsver Liepājas domes Attīstības pārvaldes Ekonomikas nodaļas ekonomiste Inga Žuravska.

Liepājā liels skaists cilvēku ir nodarbināti ražošanas nozarē, turklāt šogad daudz intensīvāk uzņēmēji turpina paplašināt savas ražotnes. Kravu pieaugums vērojams ostā. Savukārt citiem klājas grūtāk, šobrīd maksātnespējas process ir „Tosmares kuģubuvētavā”, sarežģīta situācija ir arī zivju pārstrādes uzņēmumā „Kolumbija ltd”, kur šobrīd nav skaidrība par nākotni, uzsver Liepājas domes Attīstības pārvaldes Ekonomikas nodaļas vadītājs Arnis Vītols.

Attīstība notiek dažādos virzienos, jaunie uzņēmēji nāk klajā arī radošām idejām. Tikko Liepājā sākusi ripot frizētava, kas izveidota autobusā.

Vasaras periodā, uzsākoties būvniecības un citiem sezonas darbiem, vērojams bezdarba līmeņa kritums. Šobrīd Liepājā ir reģistrēti vairāk nekā 2286 bezdarbnieku. Salīdzinot ar citiem reģioniem, tieši Kurzemē uzņēmējiem lielāks optimisms saistībā ar darbinieku piesaisti, norāda bankas „Citadele” ekonomists Mārtiņš Āboliņš. Par to liecina arī veiktais pētījums “Citadele Index” sadarbībā ar SKDS.

Ja iekšējā tirgū strādājošajiem noskaņojums uzlabojies, tad uzņēmēji kuri strādā ārējos tirgos ir piesardzīgāki, dinamika ir pretēja, skaidro ekonomists Mārtiņš Āboliņš norādot, ka pēdējos divos ceturkšņos samazinājies Latvijas eksportētāju optimisms, ko ietekmē Pasaules ekonomikas attīstības sabremzēšanās.

Sižets tapis sadarbībā ar Latvijas Banku.