Šā gada pirmajā pusgadā ALTUM apstiprināto aizdevumu skaits biznesa uzsācējiem pieaudzis par 43 %, salīdzinot ar līdzīgu laika periodu pirms pandēmijas - 2019. gadā. Apstiprināto aizdevumu kopējā summa ir 7.43 miljoni eiro. 

„Pieaugums iespējams ir skaidrojams ar pandēmiju, krīzi, jo daudzos gadījumos tieši akcentē biznesa iespējas vai varbūt dot stimulu realizēt sen izlolotu vai paralēli lolotu ideju – uzsākt savu uzņēmējdarbību vai viņu nedaudz paplašināt.” Tā pieaugumu par 43 procentiem skaidro Attīstības finanšu institūcijas ALTUM valdes loceklis Jēkabs Krieviņš. Visvairāk aizdevumi uzņēmējdarbības uzsākšanai izsniegti lauksaimniecības, pakalpojumu un ražošanas nozarēs.

 „Aizdevuma summas šeit ir salīdzinoši nelielas, vidējā summa apmēram būs 25 tūkstoši eiro, maksimālā summa, ko mēs šeit varam izsniegt ir līdz 150 tūkstošiem eiro.

Biznesa uzsācēju segmentā mēs parasti izsniedzam 7 līdz 8 miljonus eiro katru gadu, šogad izskatās, ka varētu būt vairāk.”

Latgales reģionā no kopējiem aizdevumiem tiek izsniegti apmēram 16 procenti. Kā atzīst Jēkabs Krieviņš, tas ir pietiekami labs rādītājs. Artjoms Gekišs ir viens no Altum aizdevuma saņēmējiem, Krāslavas novada Andrupenes pagastā ražo alu.

„Iesala alus ražošana, pēc tādas Eiropas un starptautiskās klasifikācijas kā mikro brūzis, apjoms, ko es maksimāli varu ražot ir līdz 50 tonnām gadā.”

Alus gatavošana ir Artjoma Gekiša hobijs jau teju desmit gadu garumā. Šobrīd hobijs pārtapis savā biznesā. Pirmo alus partiju klientiem sāka piedāvāt šajā vasarā zem zīmola Brūzis Murza.

„Doma par savu lielāku brūzi virmoja galvā jau vairākus gadus, un pienāca tāds moments, ka bija izsludināti konkursi, kad bija iespēja ar Eiropas Savienības atbalstu nopirkt iekārtas un attīstīt to savu uzņēmumu, līdz ar to pieķēros šai iespējai un virzīju tālāk, un, 

lai savai idejai dabūtu finansējumu, vērsos arī Altum un dabūju aizņēmumu iekārtu iegādei, veiksmīgi realizēju savu projektu.”

Šobrīd sortimentā ir divi alus veidi, tiek strādāts, lai klāstu varētu paplašināt. Gatavošanas process notiek vien paša un ģimenes spēkiem, tomēr, palielinot apjomus, būs jādomā arī par darbiniekiem, plāno Artjoms Gekišs. Arī Zandai Trukšānei no Ludzas bija nepieciešams Altum aizņēmums, lai varētu attīstīt ģimenes biznesu, kas no mājražošanas izauga līdz nopietnākai ražošanai.

„Mūsu darbības sfēra ir bioloģiskā pārstrāde, sākām jau mēs savās jaunajās telpās ražošanu no pagājušā gada otrās puses, pamatprodukti, kas mums ir - biogaršvielas, biotējas un biosukādes.”

Aizņēmums bija nepieciešams, lai varētu īstenot Lauku atbalsta dienesta Leader programmas projektu. „Leader programmā mēs startējām, lai izveidotu tādas lielākas telpas un iegādātos pamatlīdzekļus, iekārtas, lai varētu jau lielākos apjomos strādāt, paši sev radīt darbavietu, un Altums mums palīdzēja realizēt projektu, jo visiem projektiem ir savs līdzfinansējums, sākumā ir jāiegulda sava nauda, un tikai tad LAD apmaksā to savu atbalsta procentu, līdz ar to Altums bija tāds labs palīglīdzeklis, lai realizētu šo projektus.”

Jāteic, Attīstības finanšu institūcijā Altum secinājuši, ka biznesa idejas kļuvušas pārdomātākas, un pieteikumi daudz kvalitatīvāki, par to liecina arī mazāks noraidīto aizdevumu īpatsvars, proti, 2019. gada pirmajā pusgadā apstiprināti 84 % no iesniegtajiem aizdevumu pieteikumiem, bet šā gada pirmajā pusgadā 88 %.